АНАЛИЗИТЕХНОЛОГИИ

Най-добрите смартфони за 2018 г.

След като разгледахме основните пазарни тенденции за изминалите 12 месеца, е време да обърнем внимание на самите устройства. Тъй като почти всеки голям производител има собствени виждания за отделните сегменти в TechTrends решихме да ги разделим в четири категории. Подбрахме основните критерии:

  • Цена – Най-определящият фактор е стойността, на която всеки смартфон излиза на пазара. Използвани са крайните цени, при продажба в брой, без обвързване с дългосрочен абонаментен договор от някой от операторите. Така се елиминира моментът със субсидирането или изкривяването на цената покрай месечните вноски. Цените посочени в материала са от периода 22-31 декември 2018 г.
  • Наличност – Избрани са само модели, които са официално налични на българския пазар. Смартфони, които потребителите могат да си поръчат от чужбина, не са включени, независимо колко ни харесва OnePlus 6 например.
  • Възможности – Обикновено границите между отделните категории са все по-размити, но се опитахме, да ги сортираме устройствата според възможностите, за да има максимално равнопоставеност. Особено в ценовите сегменти под 800 лева, ситуацията става доста трудна.

На база, тези критерии формирахме следните четири категории.

  1. Премиум модели – това са смартфоните в най-висок потребителски клас. Дефиницията за момента е крайна цена към момента от над 1600 лева. Освен с нея, те се отличават с голям екран (изключение са смартфоните на Apple) и максимални технически възможности налични за момента на пазара. Преди моделите от този тип се наричаха фаблети и бяха обособени в по-специфична категория, сега обаче са черешката на тортата.
  2. Флагмани – Иронично, но вече флагманите са на втора линия на пазара за смартфони. Те разполагат с повечето последни технологии, но залагат или на по-компактни размери или на други дребни компромиси, спрямо премиум устройствата. Дефиницията за тях е, че са в рамките на цена от 900 до 1600 лева.
  3. Средният клас – Той претърпява доста трансформации, но в крайна сметка се съгласяваме, че това са устройства, при които компромисът спрямо цената не е толкова голям, а качеството се доближава максимално до флагманите. Все повече се гледа разумната страна на покупката и затова формираме ценовия сегмент да е между 500 и 900 лева.
  4. Достъпният клас – Познат още като бюджетен или нисък клас, това са устройствата, които най-лесно и евтино могат да бъдат намерени на пазара. Тук се правят доста компромиси, за да може да се влезе в даден ценови сегмент. Разглеждаме модели между 300 и 500 лева. Има и по-евтини смартфони, но все пак, търсим да има задоволително качество.

Последните стъпки бяха да формираме кратък списък с устройства. Подбрахме основни модели, елиминирахме излишните вариации, както и смартфони, които трудно изпъкват в своя ценови калс. Така останаха общо 45 умни телефона, разпределени в четирите класа. Последната фаза, беше да определим кои от тях най-много изпъкват в съответната категория.

Premium Smartphones 2018

Премиум класът – новото черно

Най-скъпият сегмент се отличава и с най-малко претенденти. Тук влизат Samsung с Galaxy Note 9 и S9+, Huawei с техния Mate 20 Pro и всички нови модели iPhone на Apple, дори достъпния iPhone XR, който в България идва на доста висока цена дори за 64GB версия. Всички те съчетават в себе си възможно най-висок клас хардуер, максимални възможности при софтуера.

Huawei Mate 20 Pro разполага с най-добрата комбинация от три камери, подсилени допълнително с AI обработка, както и чипсет, оптимизиран за работа с изкуствен интелект. Списъкът с екстри на премиум модела на китайския производител не свършва дотук – имаме още вграден сензор за пръстовите отпечатъци под екрана, голяма 4000 mAh батерия, като безжичното зареждане работи не само за самия смартфон, но с него можете да зареждате и други снабдени с индукционна технология. Затова неслучайно Huawei Mate 20 Pro е определян от повечето критици като най-добрия смартфон за 2018 г. В премиум класа той наистина трудно има конкуренция в това отношение.

Основната отличителна черта на Samsung и техния Galaxy Note 9 е стилусът, който вече е подобрен и може да се използва като дистанционно. По-високата производителност, която той дава трудно може да компенсира целия списък, с който Mate 20 Pro изпъква. В същото време iPhone XS моделите са най-доброто, което феновете на Apple и тяхната екосистема могат да си купят в момента. Подобрен процесор, повече възможности. Но цената на „ябълковите“ устройства е повече от солена, като единствената логична причина, за купуването им в брой без договор е само и единствено спечелването на „статус“ в обществото. Дори достъпния iPhone XR в България без абонаментен план идва на цени от над 1600 лева.

Flagship Smartphones 2018

Флагманите – на заден план

Доскорошният висок клас при смартфоните отстъпва едно място в стълбичката, но включва доста от по-традиционните производители и по-голямо разнообразие. Huawei отново имат силна заявка с P20 Pro – той беше първият умен телефон с три основни камери и върна след дългогодишно отсъствие 40MP-ия сензор. Добавяме и AI асистент за обработка на изображенията и получаваме доста стабилен пакет. Това беше и първият смартфон на Huawei, който да предизвика наистина големите и установени производители. Затова е един от най-добрите представители във флагманския клас, макар че все повече остава в сянка от по-големия съ събрат Mate 20 Pro.

Друг силен претендент е Sony Xperia XZ3, който се отличава със страхотен OLED екран, доста добра единична камера и Edge дизайн с извити странични рамки на екрана. Samsung Galaxy S9 започва да се губи и по-трудно да се отличава от тълпата. Не че доста от екстрите, които южнокорейците представиха или пък Super Slo-Motion видеото на камерата (много забавен каданс сниман с до 980 кадъра в секунда) не го правят силен претендент, просто конкуренцията започва да се засилва.

HTC U12+ идва с камери на Sony, нетрадиционен дизайн на задния капак и доста добър софтуер на камерата. LG G7 ThinQ е друг смартфон, който вкарва AI асистент за обработка на снимките и дори в някои отношения се справя по-добре от този на Huawei P20 Pro, особено при корекцията на цветовете. Всички останали характеристики на смартфона на южнокорейския производител също не могат да го отличат от другите в този клас. Отделно, умните телефони на LG се завърнаха в последните месеци на 2018 г. в България, при това с доста ограничени рекламни бюджети, затова и моделът не е толкова познат и популярен в страната.

Последният модел на който ще се спрем единствено и само, защото ползва максимално изчистена версия на операционната система Android е Nokia 8 Sirocco. „Почти флагманът“ на HMD Global, които държат популярната марка, има всички показатели на представителите от този клас, но не предоставя нищо ново. Carl Zeiss оптиката също не може да компенсира по-слабите сензори и софтуер, спрямо конкуренти като Huawei P20 Pro.

В списъка с флагмани не влизат два доста добри модела, просто защото не се предлагат в България. Това са Google Pixel 3 и OnePlus 6. Вторият може да се поръча официално онлайн, но не може да се намери в търговските вериги или през операторите. Те определено биха били доста силна конкуренция на Huawei P20 Pro, но за съжаление, могат да се вземат само от ентусиасти при поръчка или пътуване в чужбина.

Mid Range Smartphones 2018

Силната конкуренция в средния клас

Средният клас смартфони винаги е атрактивен, както за потребителите, така и за производителите. Първите получават устройства с доста добри характеристики, близки до тези с флагманите, с някои дребни компромиси, при това на доста поносима цена между 500 и 900 лева. За компаниите, това е сегментът, при който броят продажби се увеличава, а маржът на печалба остава задоволителен.

Като технически характеристики тук изпъква Xiaomi Pocophone F1, който притежава почти флагмански хардуер. Но е много вероятно да не го забележите в магазина, защото дизайнът и външният му вид са на устройство от по-ниския клас. Като го оставим него настрана, конкуренцията става ожесточена.

В горния край на сегмента Motorola Moto Z3 Play е следващият смартфон в който получавате много силни възможности, на поносима цена. Плюс, факта да ползвате единствения телефон, на който да добавят различни модули – геймърски, фотографски, по-голяма батерия. Всичко става бързо и лесно, срещу малко пари отгоре.

В долната ценова граница изпъкват Nokia 7.1 и Honor 8X (отделна марка под крилото на Huawei). Двата имат дизайн на премиум устройства, с добри характеристики и доста силни камери. Nokia 7.1 идва с Android One и Carl Zeiss оптика, а Honor 8X с голям сензор и AI софтуер за обработка на изображенията. Двата модела са предназначени и за различен тип потребители. Nokia-та е с по-компактен екран, за хора, които обичат по-малки устройства и да работят по-лесно с една ръка, докато Honor-а като габарити се доближава повече до премиум класа.

Budget Smartphones 2018

Разнообразието в достъпния сегмент

Ако не ви се дава една минимална заплата за смартфон, бюджетния или достъпен клас е за вас. Тук възможността да се открои ясен лидер става почти невъзможна, както и факта, че тук има и най-голямо разнообразие от модели. Nokia впечатляват с изчистен Android, предимствата на който при устройства с по-слаби характеристики започват да натежават. Защото те се отличават с по-висока производителност и възможности спрямо модифицираните платформи. Финландците от HMD Global поддържат и доста премиум качество на изработка, дори при достъпните си модели, като Nokia 6.1. Xiaomi и Motorola също позиционират устройствa с изчистения Android One в този сегмент – това са Mi A2 и Moto One съответно.

Един бранд успява леко да пробие и това е Alcatel. Смартфоните под тази марка вече се произвеждат от китайския гигант TCL, но успяват да ни изненадат с доста добри възможности, при това на много ниски цени. Тестваните от нас Alcatel 5V и 5X успяват да се справят с тежки игри, мултитаскинг, при това на цена от около 300 лева. Което е доста добро постижение за устройствата, които се предлагат и за доста малко пари.

Свързани статии

Back to top button