Сегментът при смартфоните до 500 лева винаги се е гледал с пренебрежение от запалените фенове. Причината е, че при толкова ниска цена, производителите правят множество компромиси при технологиите, компонентите и дизайна. От тази година все повече се забелязва друга тенденция. Компаниите започват да предлагат възможности, които допреди месеци са били запазена марка за високия и дори най-високия ценови клас. Компромисите продължават да са налице, но моделите се специализират в дадена област.
Така например, Motorola поставиха като акцент на Moto G7 Power неговата наистина огромна батерия и сравнително добър хардуер за цена до 400 лева. Honor, от своя страна, вкарват висок клас камера с AI функции и красив дизайн. Новият модел струва само 29 лева над Moto G7 Power на свободния пазар. Това е Honor 10 Lite. Достъпен смартфон с доста добра камера. Или както обичаха запалените фенове по мобилните технологии да наричат преди повече от десетилетие подобен клас устройства – камерафон.
Дизайн с референции от високия клас
Първото, нещо което прави впечатление е доста красивия дизайн. Тестовата версия, която дойде в редакцията на TechTrends е изпълнена в цвета SkyBlue, който е модерния за миналата година във високия клас градиент между различни цветове. В случая основните преливащи елементи са тонове на синьото.
Въпреки, че отзивите към този дизайнерски подход варират между различните потребители, ако сте от тези, които харесвате ефекта на градиента – то Honor 10 Lite е може би първият смартфон под 500 лева, който го предлага. Ако не сте, останалите две разцветки са изчистени, но също толкова изящни.
Последното прилагателно го използвам неслучайно. Защото, гърбът и страничната рамка са така полирани, че отдалеч първият изглежда стъклен, а втората – метална. Истината е целият корпус е пластмасов, с което опираме до един от компромисите, които Honor е подходил за достъпния си модел.
Което може да е донякъде предимство ако имате навика да изпускате смартфона си. От Honor даже са се подсигурили двойно, като всяко устройство идва с включен прозрачен силиконов калъф. Тестовата бройка беше и с протектор на екрана, който влезе в употреба при снимките навън.
Останалите елементи са традиционни – двата бутона за управление на звука и този за включване на устройството са от дясната страна. Micro USB порт в долната част на смартфона, като до него е и 3.5мм аудио жак. Сензорът за пръстови отпечатъци е разположен традиционно на задния капак и е изравнен на височина със светкавицата на двойната основна камера.
Интелигентната камера
Второто голямо предимство на Honor 10 Lite са неговите камери. От бранда на Huawei наблягат най-вече на предната, която е с нетипичния за ценовия си клас 24MP сензор. За почитателите на селфита, това е добра новина, като придава доста повече детайли и в комбинация с обработката на изображенията посредством изкуствен интелект (AI), можете да направите доста добри кадри.
По-голямата изненада е при основната камера. Тя е двойна, като разполага с 13MP и 2MP сензор, като вторият е за дълбочина. Снимките, които прави първия са доста добри за броя мегапиксели на камерата. Детайлите се запазват дори при известно приближаване след като е направен кадъра. Като цяло, кадрите, които можете да направите при нормални дневни условия, са доста детайли, ярки и с наситени цветове.
Двойната задна камера прави отлични снимки и без помощта на AI, а софтуерния нощен режим компенсира по-слабата оптика
Honor 10 Lite разполага с нощен режим, при който се правят няколко снимки в рамките на три до пет секунди и после се обработват от софтуера. В тъмна стая с включени силни насочени източници на светлина (aka телевизор), смартфонът успява да изкара детайли в мрачния ъгъл, без да „изгори“ осветлението от ТВ-то. Снимане навън в нощни или вечерни условия също докарва добри резултати.
Нощният режим не е практичен за динамични сцени, заради времето което отнеме за направата на една снимка. Той е идеален само за статични композиции. В същия момент без него, камерата се превръща от каляска в тиква при ниска осветеност и не предоставя по-добри резултати от други 13MP сензори на пазара.
Самите AI функции не са прекалено много, но пък като краен резултат се справят доста по-добре от уж по-премиум смартфоните на Huawei или LG. Това беше демонстрирано при Honor 8X, като сега брандът пренася технологията в още по-достъпния клас. Цветовете след обработка са засилени, но е запазен един разумен баланс между подчертаване и запазване на сравнителна реалистичност. За разлика от софтуера при Huawei и LG, в който пържени картфои може да излязат портокалово оранжеви, след намесата на AI.
Екран, хардуер и батерия
Дисплеят е 6.2-инчов, в съотношение 19.5:9 и с почти безрамков дизайн. Всичко това го прави сравнително компактен за големия си екран и не затруднява работата с една ръка със смартфона. Резолюцията е 2340x1080p и сравнително ярък и контрастен. Не е OLED, но все пак сме в сегмент под 500 лева.
Хардуерът е на добро ниво, но все пак не очаквайте чудеса в този ценови клас. Чипсетът на Huawei Kiri 710 по 12 nm технология е под капака, в компанията на 3GB оперативна RAM памет. И сега започват странностите. По принцип за българския пазар беше обявено, че ще пуснат версията с 32GB вътрешна памет. На събитието при представянето на Honor 10 Lite, както и тестовата бройка, бяха с 64GB. В същия момент, в основните вериги магазини за техника и телекомите се продава основно 32GB версия.
Батерията е 3 400 mAh и успява да издържи при нормална употреба около два дни (не винаги пълни). Тук компромисът е направен с USB порта, който не е Type-C, а е Micro USB. Това не позволява на Honor 10 Lite да използва най-скоростната система за бързо зареждане, както и за пренос на данни.
Хардуерът с който идва версията на българския пазар на хартия не изглежда зле, но тук се намесва интерфейсът EMUI 9 на Huawei. Той е доста тежко надграждане за Android, чието основно предимство се изразява в предоставянето на достъпа до AI функциите на камерата и самото приложение за снимане. Недостатъкът е, че при този хардуер и при използване на повече програми, в един момент смартфонът започва да се задъхва и да забавя. Което няма да се понрави на потребителите, които нямат навика да затварят приложенията или пък да ровят в настройките за допълнителна оптимизация.
Заслужава ли си?
Honor 10 Lite за парите, които се предлага е повече от добра оферта. Предлага отлична камера за достъпния ценови клас, с разширени функции и красив дизайн. Това е специализацията на смартфона и в тези елементи се справя без забележка. Свалянето на цената идва със своите компромиси, като пластмасов корпус, не толкова силен хардуер, който да се справя без задъхване с EMUI 9 на Huawei и с липса на Type-C свързване.
Смартфонът е идеален за по-младежката аудитория, която обича да снима и да обработва снимки. Като в това нещо Honor 10 Lite е истински отличник. Ако приоритетът ви не е в тези области, тогава можете да се огледате за някой друг модел на пазара.
- Елегантен дизайн с градиентна шарка
- Страхотна основна и селфи камера за ценовия клас
- Ярък екран с наситени цветове
- Наистина достъпна цена
- Тежестта на EMUI 9 интерфейса се усеща при този хардуер
- Пластмасов корпус
- Липса на USB Type-C порт
Honor 10 Lite
Дизайн - 7.5
Хардуер - 6.5
Софтуер - 6
Батерия - 7.5
Камери - 8
Цена-качество - 9
7.4
Много Добър
Отлична камера с AI функции и красив дизайн за цена под 450 лева, но толкова.