Motorola One Vision: 48MP на разумна цена
Два от най-иконичните и водещи смартфон бранда в близкото и далечно минало Nokia и Motorola продължават усилията да се завърнат сред водещите имена на пазара. Усилията им са базирани на една концепция – да предложат възможно най-доброто качество на максимално достъпна цена. Разликата между двете компании е в малките нюанси при реализацията на тази политика.
След като Nokia и Motorola започнаха да възвръщат позиции на глобалната смартфон сцена, инерцията им започна да отслабва или най-малкото да стагнира. Което налага, двете компании да излязат от своята комфортна зона и да се опитат да предложат неща, които доскоро са се въздържали да правят. Или поне не с размаха на лидерите в момента.
Основната сфера, в която Nokia и Motorola се справят задоволително е при камерите на техните устройства. Първият бранд, воден от HMD Global, въпреки партньорството си с Carl Zeiss, така и не успя да достигне нивата преди придобиването на марката от Microsoft. Nokia 9 е първият опит или по-скоро голям експеримент, в който да се поправи този пропуск.
Motorola също вижда, че потребителите се интересуват доста от способностите на камерите на своите смартфони и взима мерки. Устройствата от новата ѝ G7 серия са доста силни претенденти в достъпния клас, като всяко едно от четирите умни телефона предлага нещо за различните потребители. Но ще останете разочаровани ако искате истински мощна камера, която да прави много детайлни снимки, дори при много ниска осветеност.
Дебютиралият преди часове Motorola One Vision е точно това липсващо звено. То продължава тенденцията от последната година за постепенна специализация на умните телефони, които са на цена под 1 000 лева.
Новият смартфон запазва визията, дизайна и подхода на бранда, като добавя 48MP основна камера и доста сполучлив софтуер с изкуствен интелект и нощен режим. Имахме възможността да изпробваме Motorola One Vision при това, още докато в нас се намираше Nokia 9. Две срещу пет основни камери. Впечатленията са повече от интересни. Трябва все пак да се подчертае, че Nokia 9 е близо 1 200 лева, докато Motorola One Vision е близо наполовина като цена. Което е основното предимство на последния. Защото не са много смартфоните, особено тези, които се продават в България, с толкова мощна камера за около 600 лева.
Дизайн и екран
Motorola One Vision е истински хибрид между достъпно устройство и флагмански елементи. Стъкленият дизайн все повече си прокрадва пътя към умните телефони под 1 000 лева. Новият смартфон разполага с извит стъклен гръб, под който е интегриран доста красив синьо-черен градиент. Той се забелязва под определени зрителни ъгли. Предвид стъкленият дизайн, най-вероятно ще предпочетете да го скриете с някой калъф. В комплекта, Motorola One Vision е включен силиконов такъв, който е добра опция за базова защита на задния и дори предния панел.
За постигането на ниска цена са взети известни компромиси. При дизайна, това е пластмасовата рамка, която е добре полирана и трудно може да се разпознае материала ѝ, освен ако не се хване в ръка устройството.
Друга тенденция е в представянето на по-издължен екран в съотношение 21:9. Това е оригиналният формат, в който се заснемат филмите на кино. Той се използва и в повечето по-нови продукции на стрийминг услугите, като в „Игра на тронове“ в HBO GO например. Sony Xperia 10 Plus беше първият смартфон под 1 000 лева, който се възползва от него. Motorola One Vision е втория. Чрез подобни екрани можете да гледате филми в 21:9 формат без да имате ленти в горната и долната част.
Дисплеят с това съотношение има няколко други предимства. Той може да се раздели на две напълно еднакви части, в които да разположите две приложения. Което улеснява и подобрява мултитаскингът. Освен това, че устройството е по-издължено и по-лесно за хващане с една ръка.
Форматът има и своите недостатъци. Основният е, че всякакво друго видео съдържание ще излиза или с ленти или ще се побере на цял екран, като се изреже част от кадъра. В момента това представлява не малък проблем, предвид факта, че повечето клипове в YouTube например са във формат 16:9. Ще измине малко време, преди 21:9 видеата да започнат да преобладават в онлайн пространството.
Самият дисплей е с 6.3-инчов LCD панел с разделителна способност от 1080×2520 пиксела. В горната му лява част има дупка за предната камера, която е оградена със специален пръстен, който естетически малко дразни, но предпазва от опасността да се разместят лещите при удар.
Имат ли значение 48MP
Стигаме до камерите, област в която Motorola досега не е представяла модел, който истински да се отличава. Това е и основният акцент в новото устройство. За разлика от Nokia 9 и нейните цели 6 основни камери (пет 12MP и един ToF сензор), Motorola One Vision разчита на две – една 48MP и втора с 5MP. Към тях добавяме и вградената в дисплея 25MP предна такава.
Независимо от твърденията, че мегапикселите нямат значение, това не е напълно така. Това не е единственият фактор за направата на качествени снимки, но наличието на добър хардуер е много стабилна основа. Motorola One Vision определено превъзхожда повечето си конкуренти сред смартфоните до 1 000 лева. Статичните снимки са доста детайли и с наситени цветове.
Силната страна на смартфоните със сензори с голям брой мегапиксели е в яснотата на изображението. Това позволява всяка снимка ако има дребни предмети или надписи в далечината да не губят своята цялост. По този начин се постига известен паритет при кадрите с приближение спрямо някои модели с телефото камера с двукратно приближение. В случая с Motorola One Vision и нейния 48MP сензор, тя превъзхожда по детайли тези на Samsung при моделите Galaxy A9 и S10+.
Нощният режим и софтуера на камерата
Истинската сила на новия смартфон е като залезе слънцето. Освен мощния сензор и бленда от f/1.7, Motorola One Vision има и специален софтуерен нощен режим Night Mode. При него, устройството прави осем последователни снимки, рамките на секунда-две и после наслагва информацията от всяка, за да може да предостави най-детайлна и ясна картина при ниско осветление. Резултатите са доста добри и превъзхождат тестваните до момента смартфони със силни камери, като Samsung Galaxy S10+, A9 и Nokia 9. Не може да постигне истинското нощно виждане в почти пълна тъмнина, което прави Huawei P30 Pro, но все пак Motorola One Vision струва три пъти по-малко пари.
Софтуерно, Motorola са добавили не малко функции, включително и частичен асистент с изкуствен интелект (AI). При него може да се направи т.нар. умна композиция. Ако снимате по-широк кадър – например приятел, който не сте центрирали или допълнителен фон, алгоритмите предлагат оптимална снимка, при която излишните елементи са изрязани. Вие запазвате оригиналното изображение, но можете да запазите и обработеното.
Другите екстри свързани с приложението на камерата са изчистване на кадрите при приближение, наслагване на филтри в реално време и автоматично засичане кога всички в обектива са се усмихнали, за да направи снимка.
Тук е хубаво да споменем, че Motorola One Vision, както подсказва името, използва максимално изчистена версия на Android. Устройството е част от програмата на Google – Android One – при която получавате поддръжка с ъпдейти в рамките на две години с последните версии на операционната система и до три свързани със сигурността обновления. Изчистената версия подпомага бързата работа на смартфона, като една от малкото промени, които са правили Motorola е в приложението на камерата, за да могат да вкарат всички тези софтуерни функционалности.
Компромисите
Ако при камерите, Motorola не са правили компромиси, то при хардуера такива има. Смартфонът все пак се води в средния клас и няма как да очакваме флагмански процесор. Чипсетът е Exynos 9609 на Samsung – осемядрен с тактова честота от 2.2 GHz. Оперативната памет е 4GB, а мястото за съхранение е 128 GB. Последното може да се разширява с допълнителния слот за SD карти. Като цяло, при работа с Motorola One Vision няма големи забавяния, както и при мултитаскинг.
Батерията е с капацитет от 3 500 mAh, което е далеч от Moto G7 Power и нейната 5 000 mAh, но е напълно достатъчна да издържи един работен ден без необходимостта от зареждане. Портът за връзка е USB Type-C, което е добра новина, защото предоставя по-бърз трансфер на данни, както и бързо зареждане.
Трудно може да се намерят големи недостатъци при камерите. Такива има, но може напълно да ги игнорираме предвид доброто им представяне и ниската цена на Motorola One Vision. Основните са свързани с фокусирането, което е отлично в повечето случаи, но при снимане от близки разстояния играе и се затруднява. Другият момент е, че малко по-слабият процесор не създава проблеми при нормална работа, но при по-продължително снимане загрява.
Крайната оценка
Motorola One Vision е доста силен представител в средния клас. В момента се предлага от „Виваком“ на цена от 699 лева без договор, както и от „Технополис“ за 599 лева, което го прави достъпно и привлекателно устройство. Силната камера се справя в повечето ситуации и поне за момента, трудно можете да намерите смартфон, който да прави такива снимки на подобна цена. За да се постигне последната са взети компромиси. Но те не са толкова значими. Ако сте фенове на изчистения Android и качествените снимки, но не ви се дават 1 200 лева за експерименталния Nokia 9, то Motorola One Vision е идеалния избор за вас.
Вижте подробното видео ревю на Motorola One Vision от нашия партньор TechTipsMedia:
- Мощна камера със силен нощен режим
- Добър софтуер на приложенията на камерата
- Атрактивна цена
- Чист Android 9.0 Pie
- Пластмасова рамка на корпуса
- На моменти проблематичен фокус
- Компромисен хардуер
- Форматът 21:9 на екрана не е за всеки
Motorola One Vision
Дизайн - 7.5
Хардуер - 7.5
Софтуер - 8
Батерия - 7.5
Камери - 9
Цена-качество - 9
8.1
Много Добър
Отлична комбинация между страхотна камера и ниска цена. Всичко това срещу малко компромиси в дизайна и хардуера.