Блокчейн инвестиционната компанията Aeternity Ventures обяви инвестиции в четири стартъпа. Общата стойност на средствата е 400 хил. долара, който е разпределен по равно между избраните дружества. Сред тях е българският стартъп Homeport, а останалите включват такъв от Германия, Малта и Хърватска.
Самата инвестиционна компания е позиционирана в България, като част от децентрализираната платформа Aeternity, която е ориентирана изцяло към развитието на блокчейн технологиите. Затова и инвестициите са насочени в тази посока. Доста технологични стартъпи и компании в България развиват блокчейн решения в различни сфери, като има доста ентусиасти, специалисти и ноу-хау, които се интересуват от тази, сравнително нова технология.
Локално базиран, глобално действащ
Затова не е изненада, че Aeternity Ventures е основана и базирана основно в страната. През 2018 г. тя е разпределила дялови инвестиции на обща стойност от 1 млн. долара, обявиха от самия фонд, в прессъобщение разпространено до медиите. Въпреки, това фондът оперира глобално и разглежда проекти от целия свят.
„Създадохме Aeternity Ventures с мисията да допринесем за обогатяването на блокчейн екосистемата и с убеждението, че добрите идеи в този сегмент заслужават да получат подкрепа“, коментира Никола Стоянов, главен изпълнителен директор на Aeternity Ventures и мениджър „Бизнес развитие“ в платформата Aeternity.
„Създадохме Aeternity Ventures с мисията да допринесем за обогатяването на блокчейн екосистемата и с убеждението, че добрите идеи в този сегмент заслужават да получат подкрепа“ Никола Стоянов
За новия кръг от финансиране, кандидатури са изпратени от целия свят. Според Aeternity Ventures от тях преобладават доста проекти от Африка, Германия и Балканския полуостров. Българското участие също е силно, което фондът обяснява с добре развитата екосистема в страната.
От Aeternity Ventures коментират, че през последните години в страната се е образувала истинска екосистема от компании, които развиват решения базирани на блокчейн технологиите. До голяма степен, последните се формират в настоящия си вид покрай криптовалутите, в които те играят ключова роля. Интерес към тях има не само от млади и нови компании, но и от различни утвърдени финансови институции.
Финансираните компании
От всички получени кандидатури са избрани осем, от които са разпределени четири. Те получават максималния кръг от финансиране – по 100 хил. евро всяка. Всички новофинансирани проекти ще бъдат интегрирани в платформата Aeternity Blockchain, която позволява изграждането на блокчейн проекти от всякакъв мащаб.
Инвестициите в четирите стартъпа ще бъдат обвързани с определени цели, които трябва да бъдат достигнати от съответните екипи. Освен финансирането, те ще получат менторска и обучителна подкрепа в областта на бизнес развитието, маркетинга, както и юридическите аспекти на дейността. Всяка една от компаниите разполага с шест месеца да изгради прототип или да започне тестове с реални потребители.