РЕВЮТЕХНОЛОГИИ

Samsung Galaxy A71: Истинска сила в средния клас

Най-продаваните смартфони на Samsung не са техните флагмани от S или Note серията. Това са представителите на средния клас или моделите с индекс A на южнокорейската компания. Особено в Европа, тъй като потребителите на Стария континент са известни със своята прагматичност. Сблъсъкът ни от миналата година със Samsung Galaxy A9 не ни остава много впечатлени, но определено компанията си беше взела доста поуки от него.

Първо, A51 стана най-продаваният смартфон в Европа и трети в света през 2019 г., според Counterpoint Research. Той е истински представител в средния клас, което води до ниска цена, но и доста компромиси в качеството. За малко пари отгоре може да вземем Samsung Galaxy A71, който има доста възможности характерни за флагманите, но на цена до 900 лева. Устройството беше обявено в последните дни на 2019 г., но реално моделът започна да се продава в първите дни на 2020 г.

Отличен по дисплей

Samsung-Galaxy-A71-4

Samsung Galaxy A71 е наистина красив смартфон в средния клас. Задният панел разполага с доста стилна текстура, която променя цвета си в зависимост от ъгъла на светлината, попадаща в нея. Тя ни е позната от Aura версията на Samsung Galaxy Note 10 Plus. Вертикалните ивици от своя страна създават илюзията, че има екран и на гърба.

Разликата с премиум флагмана е, че Galaxy A71 е с изцяло пластмасов корпус. Задният панел е толкова полиран, че няма да направите голяма разлика със стъклените смартфони. Проблемът е, че подобно на последните и той е истински магнит за пръстови отпечатъци и мазни петна.

Samsung Galaxy A71 infographic

Най-голямото предимство на Samsung Galaxy A71 е неговият 6.7-инчов AMOLED екран. Като размери той е по-голям от Note 10 Plus, обхваща максимално предния панел и е с дупка за селфи камерата. Другата разлика е, че липсват извитите ръбове от премиум смартфона. Samsung обаче вкарват тенденцията за интеграцията на AMOLED панели в достъпни модели. През 2019 г. те можеха да се намерят в смартфони на цени над 1 000 лева, но сега вече падат и в по-ниска категория.

Samsung-Galaxy-A71-7

AMOLED екраните на Samsung са едни от най-добрите на пазара, след като южнокорейците са сред лидерите в тези компоненти. Панелът е същия като на флагманите на компанията от 2019 г., разделителната способност е 1 080×2 400 пиксела. Няма по-висока честота на опресняване, която е хит през 2020 г. в смартфоните над 1 000 лева, но е достатъчно ярък и с наситени цветове. Все характерни елементи за екраните на Samsung. Основният недостатък е липсата на сертификат за HDR 10.

Под AMOLED екрана имаме оптичен сензор за пръстови отпечатъци, който е достатъчно голям и прецизен за бързо отключване на смартфона. Оплаквания по този параграф нямаме.

Хардуер и възможности

Samsung-Galaxy-A71-12

Харудерът също е доста силен за ценовия клас. Процесорният чипсет е осемядрения Snapdragon 730 на Qualcomm с 8nm архитектура. Оперативната RAM памет е 6GB има и версия с 8GB. Оптимизацията е на ниво, като няма забавяния при работа в менюто или между няколко отворени приложения. Действията са бързи и навременни. Хардуерът е достатъчен да покрие огромна част от нуждите ви през следващите поне две години. Компромисите ще са в областта на по-сериозния гейминг и прекаления мултитаскинг.

Липсата на 5G връзка на Galaxy A71 поне на този етап в България не е голям проблем. В страната новото поколение мобилни мрежи ще навлезе с известно закъснение спрямо по-развитата част на света. Като причините са най-вече регулаторни.

Samsung-Galaxy-A71-11

Мястото за съхранение е 128GB, като има отделен слот за допълнителна SD карта, с което можете да добавите до 512GB отгоре. Връзката за зареждане и пренос на данни е USB Type-C, което вече е стандарт в средния клас смартфони. Има бързо зареждане от 25W, което също се превръща в стандарт за този ценови сегмент.

Батерията е 4 500 mAh и без сериозно натоварване може да изкара два и дори три пълни дни. Последното е ако не се ползва много и се разчита основно на WiFi мрежа. При доста интензивно потребление ще изкара около ден, ден и половина без проблеми.

Струва ли си 64MP камера

Samsung-Galaxy-A71-5

Това е ключовият въпрос, ако погледнем характеристиките на Samsung Galaxy A71. Смартфонът разполага с основен 64MP сензор, 12MP широкоъгълен, 5MP макро и още един такъв дълбочинен. Отговорът е доста поляризиран. През 2019 г. беше наложен като стандарт в средния клас 48MP основен сензор. Новата година той все повече се измества към 64MP. Все пак има ли осезаема разлика?

Много голяма няма, получавате доста по-балансирани като качество снимки, ако използвате максималния брой пиксели. Предвид факта, че се ползва Quad Bayer технологията, не очаквайте големи чудеса. Имате повече детайли след като направите кадъра и приближите в някоя част от него. Подобни резултати имаше и при 48MP сензори от миналата година. До голяма степен, повечето камери от този клас в различните производители са на Samsung.

Авторът на тези редове обаче има завишени очаквания, поради дългогодишната употреба на 40MP камера на Nokia Lumia 1020. Технологията PureView за oversampling е огромната разлика и тя дава именно при такива ситуации много повече детайли. Samsung успяват да постигнат подобен ефект едва със своя 108MP сензор при Galaxy S20 Ultra.

Samsung-Galaxy-A71-1

Затова и нощният режим използва по-малко мегапиксели, но снима доста по-бързо от някои конкуренти. Качеството варира, като за да станат детайлни снимки, е хубаво да имате достатъчно добри източници на светлина.

Не ме разбирайте погрешно, Galaxy A71 прави добри снимки, като целият му четворен пакет камерище свърши отлична работа в повечето ситуации, но не предлага нищо революционно спрямо наличното на пазара. Тази територия все още остава резервирана за премиум флагманите. Липсата на телефото сензор може да се усети от някои потребители, но предвид цената на смартфона, може да се очакват компромиси по някои показатели.

Софтуер и заключение

Samsung-Galaxy-A71-8

Samsung Galaxy A71 идва директно с инсталиран Android 10 и обновения интерфейс на южнокорейците One UI 2. Последният става все по-изчистен и по-малко натоварващ системата, като включва доста инсталирани по подразбиране приложения. Сред тях са обновения Samsung Health, който е доста преработен, но може да се използва най-ефективно с умните часовници на компанията.

Любопитното е, че Galaxy A71 идва с Edge Screen, който е по-характерен за устройствата на Samsung с извит по краищата екран. Това е опростена интерфейс лента за по-лесно ползване с една ръка. Задължителният тъмен режим за смартфоните в момента присъства и изглежда доста добре предвид отличния AMOLED екран.

Samsung-Galaxy-A71-9

Samsung все повече опростяват софтуера си, но още не са предприели радикалната стъпка целият интерфейс да ползва чист Android и само за някои приложения да се надгражда. Въпреки това, One UI 2 не пречи толкова на производителността на смартфона, за потребителите, които не са го ползвали е въпрос на навик.

В заключение Samsung Galaxy A71 е доста балансиран смартфон, при това на много достъпна цена. Фактът, че можем да се порадваме на AMOLED екран за под 900 лева е повече от похвално. По-претенциозните потребители все пак ще трябва да отразят някои компромиси, които вече споменахме в това ревю. Без договор Samsung Galaxy A71 може да се намери за около 860 лева.


  • Голям и ярък AMOLED екран с възможности за 1080p
  • Добър за класа си хардуер и отлично представяне
  • Android 10 по подразбиране
  • 3.5мм аудиожак за слушалки
  • Живот на батерията от поне ден, ден и половина
  • Цена под 900 лева
  • 64MP камера и нощният режим не са впечатляващи
  • Липсва телефото камера
  • Малко настройки за екрана и камерите
  • Изцяло пластмасов корпус
  • Загрява при повече натоварване

Samsung Galaxy A71

Дизайн - 8.5
Хардуер - 8
Софтуер - 8
Камери - 7.5
Батерия - 8
Цена-качество - 9

8.2

Много Добър

Samsung Galaxy A71 вкарва доста функционалности от флагманите на цена под 1 000 лева, но с някои компромиси.

User Rating: 4.01 ( 6 votes)

Свързани статии

Back to top button