Специализираната телеком платформа Opensignal е анализирала скоростите на мобилните мрежи в няколко държави, в които вече има търговска услуга от пето поколение (5G). Заключенията на фирмата са повече от интересни, като обобщение може да се каже, че поне в началото качеството ще зависи не само от новата инфраструктура, но и от старата 4G такава. Данните обаче показват, че новата 5G мрежа, може да компенсира в дългосрочен план, по-слабо изградени такива от предходните поколения.
Изненадващият лидер
Предвид търговската и технологична война, която водят Китай и САЩ е близо до ума, да се предположи, че двете страни трябва да се борят първото място по скорости и качество на сигнала. Според Opensignal това не е така. Изненадващо първо място заема Саудитска Арабия, следвана от Канада и едва на трето е Южна Корея, за която може да се каже, че редовно се опитва да бъде сред лидерите при изградените мобилни мрежи през годините.
От разгледаните 12 страни, САЩ е на предпоследното място, като е единствено пред Великобритания. Китай не фигурира като цяло, но в изследването е включен Хонконг, който заема осмата позиция и се води район под специалната юрисдикция на Пекин.
Тези данни обаче са смесени – тоест това е средната стойност на скоростите едновременно, които се предоставят от 4G и 5G мрежите в тези държави. Ако тръгнем да сравняваме само за тези от новата технология, тогава отново Саудитска Арабия заема първото място, а Южна Корея заема второто. С доста голяма разлика под тях е Австралия и Тайван. По този показател на последно място е САЩ, а Хонконг отново е осми.
Въпрос на скорост
Предимствата на 5G спрямо предходните технологии не се изразяват само в по-високи скорости. Въпреки, че това е най-очевидната разлика поне в началото. В лидерът Саудитска Арабия разликата между 4G и петото поколение по този показател е над 14 пъти – 414.2 Mbps срещу 28.9 Mbps. В някои държави, като САЩ например, разликата е под два пъти – 50.9 срещу 28.9 Mbps съответно.
Причините за големите разлики са разнообразни. От честотите, които се използват за новите и стари мрежи, до постигнатото до момента качество на 4G услугите. Примерът със Саудитска Арабия показва, че страна, която с предишното поколение е изоставала с възможностите на своята мобилна връзка, чрез 5G може не само да компенсира това, но и да излезе напред.
Наличност на услугите
Специфичното за всяко едно ново поколение мобилни технологии е, че на операторите им отнема време докато модернизират своята инфраструктура. Съответно да осигурят голямо покритие, капацитет и като цяло – наличност на новите услуги. Този показател е времето, в което потребителите ползват най-високата налична технология в дадена мобилна мрежа. По отношение на 5G, Саудитска Арабия отново води с 34.4% и е следвана от по-малки по размер държави (и градове), като Кувейт с 29.1%, Хонконг с 26.1% и Южна Корея с 20%.
Размерът на страните, както и гъстотата на населението явно са основните фактори по този показател. САЩ са на сравнително предна позиция – пети, като това се дължи най-вече на факта, че в страната се използват дълги честоти на 600 MHz, които осигуряват по-голямо покритие. Миксът от спектри, е ключов при доставянето на качествена 5G услуга, допълват от Opensignal.
Поуки за България
Опитът на тези 12 държави може да се използва, за да се развият по правилен начин 5G мрежите в България. Страната ни все още преодолява голямо количество натрупани през годините регулаторни и правни пречки, които забавят новата технология. От 2021 г. се очаква те да бъдат преодолени и трите оператора да пуснат новата услуга за българските потребители.
България има силни позиции в скоростите на 4G ако проследим данните от друга платформа – Speedtest на Ookla. Там, през юли страната ни е на девето място по мобилна връзка и е единствената, в която няма 5G мрежа от първите десет.
Много по-ключов компонент ще са честотите, които ще са налични за операторите за развитието на новите услуги. Българското правителство ще понижи тарифите за голяма част от неизползвания спектър от 1 януари 2021 г. Тук се включват основните честоти за 5G като 3.6 GHz, както и допълващи за 4G, като 2 GHz и др.
Важен елемент е дали правителството, регулатора и операторите успеят да се договорят за пълното освобождаване на лентите в 700 MHz, така че да има ресурс и за трите компании. Тези честоти ще са необходими за постигането на национално покритие на 5G.