Samsung Galaxy Z Fold 2: Гъвкавото кюлче злато
Смартфоните със сгъваеми екрани най-накрая достигнаха пазара, след близо десетилетие разработки. Подобно на повечето нови и авангардни устройства, първото поколение беше белязано с редица предизвикателства. Което им създаде една може би погрешна репутация, на чупливи и нежни джаджи, които струват цяло състояние. Дали това важи за второто поколение устройства, успяхме да разберем покрай шанса да тестваме Samsung Galaxy Z Fold 2.
Новият сгъваем премиум флагман на южнокорейския гигант е буквално и преносно едно кюлче със злато. При цена на свободна продажба от 3 899 лева го прави колкото един автомобил втора употреба. Както и един от най-скъпите смартфони на пазара в България. От друга страна, формата, материалите, цветът и обемите му напомнят на кюлче със скъпоценния метал.
Samsung полагат огромни усилия да подобрят миналогодишния модел, който се прочу повече със злополучният си първи дебют през лятото. Тогава, технологични журналисти, мислейки, че предпазният протектор на екрана е само защитно фолио го махнаха, което доведе до счупване на екрана. Компанията отложи пускането на пазара на първия Galaxy Fold, като буквално промени много елементи в него.
Година по-късно, Samsung повтаря положителните елементи от случката, като вече е изработила много по-здраво и издръжливо устройство. В следващите редове ще се опитаме да отговорим на много въпроси. Кои подобрения работят ефективно, кои неща не са оправени и дали наистина сгъваемите смартфони са бъдещето развитие на персоналните устройства.
Бърз преглед на характеристиките
Преди да се впуснем в дизайна, функционалността и другите елементи, много набързо ще се спрем на основните характеристики. Samsung Galaxy Z Fold 2 разполага с два екрана – сгъваемият 7.6-инчов AMOLED с 1 768×2 208 пиксела и 120Hz честота на опресняване. Последното е адаптивно – тоест, смартфонът засича, кога се ползва дисплея за скролване или други действия, в които опресняването има значение и увеличава автоматично честота.
Предният, спомагателен екран е 6.23-инчов AMOLED с 816×2 260 резолюция. Той обхваща почти целия преден панел, като е доста по-тесен по височина, спрямо традиционните смартфони. В крайна сметка е много добро подобрение, спрямо първия Galaxy Fold, когато спомагателният екран беше много по-малък и по-труден за ползване. Предният дисплей позволява новият Samsung Galaxy Z Fold 2 да се ползва и като традиционен умен телефон, а не непрекъснато да се разтваря и трансформира в компактен таблет.
Голямата новина за България и Европа, като цяло е, че това е единственият премиум флагман на континента на южнокорейския гигант, който идва с високия клас процесори Snapdragon 865+ на Qualcomm. За целия регион Samsung ползва собствените чипсети Exynos, които са с една идея по-ниска производителност и загряват повече.
Оперативната памет е 12GB RAM, което е предостатъчно за смартфон, а вградената е 256GB. Няма слот за допълнителни SD карти, но това е възможност, която малко флагмани вече я предлагат. Батерията е 4 500 mAh, като всъщност са две клетки разпределени в двата отделни корпуса на устройството.
В това ревю няма да се спираме подробно на камерите. Основните са три 12MP сензора, един основен, един телефото и последният е широкоъгълен. Качеството на снимките е съпоставимо с това на миналогодишните флагмани на Samsung. С други думи не очаквайте чудеса, работят бързо, но качеството е към средното за пазара в момента. Тоест, в Samsung Galaxy Z Fold 2 нямаме големия скок, който компанията прави със своя 108MP сензор или перископния телефото такъв. Те остават запазени за Ultra моделите на S и Note серията от тази година.
Дизайн и изработка
Подобно на златно кюлче, Samsung Galaxy Z Fold 2 се чувства в ръката като тежко, но много здраво метално устройство. На пръв поглед, изглежда като два смартфона, които са свързани с голямо парче метал. Дори на дебелина, всяка една част от тялото е с размерите на по-компактен умен телефон. Това донякъде се налага, заради необходимостта да се побере достатъчно голяма батерия (в случая две), с които Samsung Galaxy Z Fold 2 да може да работи поне ден-два с едно зареждане.
Компанията е направила чудеса със сгъващия механизъм – той е не само много по-здрав и издръжлив, но и доста добре капсулиран. С други думи, не се виждат никакви пролуки, през които да влезе в него прах или песъчинки. Отделно, имаме различни нива на отваряне и затваряне на смартфона. Което позволява на Samsung Galaxy Z Fold 2 да стои изправен, при леко открехнати половини.
Предният панел е зает основно от високия спомагателен екран. Задният е с матово удароустойчиви стъкло, като ползва същия бронзов цвят от Galaxy Note 20 Ultra. Елегантен и изглеждащ добре, отвън Samsung Galaxy Z Fold 2 е почти перфектно устройство.
Смартфон с луфт
Няколко са проблемите, които компанията не е адресирала. Първият е, че Samsung така и не е намерила инженерно и дизайнерско решение за симетрично затваряне на смартфона. Samsung Galaxy Z Fold 2 продължава да разполага с огромен луфт между двете тела в затворено положение. Което не е проблем при работа със смартфона, но изглежда… несиметрично.
Вторият е свързан с гнездото на основните камери, които макар и да са с малък сензор стърчат доста спрямо самия панел. Това не позволява на смартфона да легне плътно на равна повърхност, било то в затворено положение с гърба надолу или разгърнат. Третият е свързан с тежестта на Samsung Galaxy Z Fold 2, но предвид факта, че трябва да е здрав, с подсилен метален корпус, две големи тела и пр., това е най-малкият проблем. Четвъртият е, че все още смартфонът може да издържа на прах и пясък, но не е водоустойчив.
Последните забележки са една обективна и една субективна. Първата се крие в леката гънка на сгъваемия екран. Тя е нормална при огъваемите OLED панели, но при Motorola Razr 5G тя почти не се виждаше. При Samsung Galaxy Z Fold 2 е доста ясно забележима. Субективната е заради ползването на пластмасово покритие на екрана, което прави скролването и работата на пръстите по-лепнещо. Под него има допълнителен супер тънък слой стъкло, с което се повишава издръжливостта, но последният външен е пластмасов, който придава това усещане. С което се свиква.
Въпреки всички тези недостатъци, новият премиум сгъваем смартфон на Samsung прави огромни крачки напред спрямо предходния модел. Особено в отношение на дизайна и издръжливостта на конструкцията.
Продуктивност на трета степен
Основната причина да разполагате със сгъваем смартфон, като Samsung Galaxy Z Fold 2 е, че имате под ръка много по-голям екран на разположение. Южнокорейският гигант разбира перфектно това и заедно с Google са преработили значително софтуера, така че да може да се извършват много действия накуп.
Най-голямото предимство е мултитаскингът и отварянето на няколко прозореца едновременно на екрана. Така можете да разположите мейла като лента отдясно, да гледате YouTube и да браузвате в интернет. Отнема малко време докато се разбере логиката и се свикне с механизмите за развитие на прозорците. Когато това стане – ще можете наистина да правите каквото искате с няколко приложения накуп.
Предимството е, че това можете да го пренесете и на малкия спомагателен екран. Въпреки, че по-малкият му размер, не го прави подходящ за това. Можете да оптимизирате размера на някои приложения, които не са много продуктивни в подобен продълговат формат.
Ако не ви се занимава, дори в традиционния режим с по един прозорец, пак ще разполагате с достатъчно място да гледате филми, да браузвате и др. Разликата между разгънат Samsung Galaxy Z Fold 2 спрямо традиционните смартфони е осезаема. Вие просто държите компактен таблет в ръцете си.
Масово бъдеще или настояща ниша
Все още е много трудно да се каже дали бъдещото развитие ще се падне на сгъваемите смартфони. Наистина изглеждат обещаваща технология. Хибридните лаптопи и таблети, като Microsoft Surface Pro и Lenovo Yoga промениха пазара напълно, но останаха основно в по-скъпия сегмент.
Samsung Galaxy Z Fold 2 е скок напред при сгъваемите смартфони, но има още път да се извърви, за да бъде устройството максимално практично. То е все още безумно скъпо, тежко и обемно. Много от останалите проблеми, които южнокорейският гигант имаше с първия модел бяха отстранени. Включително дизайнерски и инженерни.
Samsung Galaxy Z Fold 2 ще остане избор само за най-големите ценители на новите технологии. Ако производителите успеят да намалят цената не само на гъвкавите панели, но и на целия дизайн на устройствата, то тогава може те да станат по-масови. Дотогава, смартфони като Samsung Galaxy Z Fold 2 ще са като кюлчета злато – изящни, скъпи, тежки и много редки.
- Здрава изработка и подобрения в дизайна
- Голям преден екран
- Истински хибрид между смартфон и компактен таблет
- Голяма батерия
- Силен софтуер за работа с няколко приложения наведнъж
- 5G съвместимост
- Тежък и обемен
- Има да се доизпипва технологията и дизайна на сгъваемите екрани
- Безбожно скъп
- Голям луфт при сгънато положение
- Не е водоустойчив
- Липсват силните камери на Samsung за 2020 г.
Ревю Samsung Galaxy Z Fold 2
Дизайн - 8.5
Хардуер - 10
Софтуер - 9.5
Камери - 7
Батерия - 8.5
Цена-качество - 7
8.4
Много Добър
Голям скок в дизайна спрямо модела от миналата година, но технологията за сгъваеми смартфони има нужда за още доизпипване, както и все още много високата цена.