Site icon TechTrends България

Melexis ще добави 160 нови специалисти до края на 2022 г.

Melexis-building

Инженерната компания Melexis обяви, че ще добави 160 нови служители до края на 2022 г. Те ще запълнят новата сграда за производство и развойна дейност, която дружеството ще открие през септември тази година. По този начин в България продължава развитието на IT и технологични дейности и привличането на подобен тип инвестиции. Самата Melexis ще разполага с над 600 служители в рамките на следващата година и половина.

Откриването на новата сграда в София е ключова част от стратегията за растеж на Melexis. Компанията е сред водещите производители на чипове и микроелектронни решения, като сензори, интегрални схеми и други. Основната индустрия, която се обслужва е автомобилната, но преминаването към по-висока автоматизация на всеки елемент от нашето ежедневие, прави търсенето на подобен тип електронника в концепции, като умни градове, домове и производство.

Инвестицията на белгийската фирма

Новата сграда се изгражда от няколко години и цялостната инвестиция беше потвърдена, че ще бъде 75 млн. евро. Тя включва освен строителните и монтажни дейности, оборудването, но и наемането на допълнителни служители. Сумата беше обявена още през септември 2019 г. от Франсоаз Шомбар – съосновател и главен изпълнителен директор на Melexis в ексклузивно интервю за TechTrends по това време.

Тогава, тя не уточни броя на служителите, които компанията планира да наеме. В новината от понеделник, става ясно, че това ще търсят 160 души с разнообразни специалности, като оператори и инженери за производствената част. Както и още по-високо квалифицирани кадри в развойната част. Melexis и в момента разполага с хора, които работят в посока проектиране на нови микроелектронни решения.

Новата сграда е разположена непосредствено до настоящата такава на компанията в София. Тя обаче ще утрои разгънатата площ от 7 500 м2 до 22 500 м2. От Melexis обявиха, че причината да разширят и инвестират толкова в България се дължи на наличието на добри специалисти и подходящи икономически условия.


„София е център за технологични иновации с достъпни офиси и много добра IT инфраструктура, като инвестицията ни тук доказва, че плановете ни за развитие в страната с дългосрочни“ Никола Симон, Melexis


„София е център за технологични иновации с достъпни офиси и много добра IT инфраструктура“, коментира Никола Симон, вицепрезидент в развойната дейност и качество на продуктите на Melexis. „Инвестицията ни тук доказва, че плановете ни за развитие в страната с дългосрочни“, допълни той.

За недостига на чипове

Глобалната обстановка в производството и доставката на чипове подпомага развитието на Melexis. Недостига на подобен тип компоненти, почти парализира автомобилната индустрия през миналата година. Големите играчи, като тайванския TSMC намаляват поръчките за по-ниските класове чипове, за да могат да изпълнят поръчките за по-сложните процесори, които носят и повече пари. Темата за недостига на чипове е дотса по-интересна и дълбока, която продължава всъщност отпреди пандемията и ще разгледаме в следващ задълбочен анализ.

Това предоставя на Melexis златна възможност да се опита да запълни този вакуум, образуван от повишено търсене и намалено предлагане. Затова, компанията обяви ръст на приходите от 4% през 2020 г. до 507.5 млн. евро и 15% ръст на нетната печалба до 69.2 млн. евро. Очакванията за новата 2021 г. са дори още по-оптимистични – с ръст на продажбите между 15% и 20%, както и на оперативната печалба от 19%.

Exit mobile version