5G мрежата на „А1 България“ е най-бързата от тази на трите оператора. Това показва изследване на неправителствената организация „Активни потребители“. Резултатите от нея не са изненадващи предвид няколко фактора, основният от които е начина по който модернизират своята инфраструктура трите оператора.
Изследването на организацията се припокрива от сертификата Ookla, собственикът на Speedtest приложението, с който от тази година разполага телекома. Това е нормално, предвид факта, че „Активни потребители“ използват същата програма, за да измерят скоростите. Затова резултатите не са никак изненадващи.
Параметрите
Организацията прави замерване на 27 места в 9 града на открито, които са обществено достъпни локации. В тях се включват популярни площади, паметници, авто и жп. гари и други потенциални ключови точки. Избрани са седем големи града – София, Пловдив, Бургас, Варна, Русе, Велико Търново и Враца, както и две големи туристически населени места – Банско и Хисаря.
Тестовете са проведени в края на октомври – между 18 и 22. Използвани са достъпните тарифни планове на телекомите с 5G в с месечна такса в диапазона от 26-32 лева. Любопитното е, че се използва само един модел смартфон – Xiaomi Mi 11 Lite 5G.
Резултатите
Крайните изводи са, че средните скорости са най-високи в мрежата на „А1 България“. Стойностите на мобилния оператор са 759 Mbps за сваляне и 69.48 Mbps за качване на пакетите. „Теленор България“ е на втора позиция, но с доста по-ниски средни показатели – 457 Mbps за сваляне и 63.18 Mbps за качване. „Виваком“ е трета с 340 Mbps и 50.55 Mbps съответно.
Най-силна връзка „А1 България“ средно предоставя в Бургас със скорост от 922 Mbps на сваляне, а най-бавна във Враца при 546 Mbps. Ножицата при другите два телекома е по-голяма. Мрежата на „Теленор“ също е най-добра в Бургас със скорост от 850 Mbps на сваляне, но с едва 81.77 Mbps в Хисаря. „Виваком“ е най-силна в Банско с 691 Mbps, но постига едва 56.19 Mbps във Велико Търново.
Изключително любопитни са максимално измерените стойности. При сваляне „Теленор“ е лидер с 1 287 Mbps замерени на Централните хали в София. „Виваком“ постига най-добър резултат при качване от 141 Mbps в Студентски град в София.
Изследването на „Активни потребители“ е доста индикативно и по-скоро повтаря данните, които Ookla предоставя в своя сертификат за най-бърза 5G мрежа. „А1 България“ е носител на документа през тази година и предвид факта, че неправителствената организация използва същото приложение, резултатите не са изобщо изненадващи. Има някои ограничения – това е факта, че е използвано само едно тестово устройство.
Логичните изводи
Този развой не е неочакван за всеки, който следи по-изкъсо развитието на българските оператори. „А1 България“ най-рано започна физическа модернизация на 5G мрежата и разчита почти изцяло на нея. Другите два оператора предпочитат да използват софтуерния ъпгрейд по технологията DSS. Последният предоставя 5G скорости като ползва вече наличните 4G клетки и честоти. Това изисква и по-дълго настройване и тестване на устройствата, които да работят в тази мрежа. С което се отваря възможността някои смартфони да имат по-добро представяне от други в условията на DSS.
Това обяснява защо средните скорости на „Виваком“ и „Теленор“ са значително под тези на „А1 България“. Както и защо, последния телеком получи сертификата на Ookla за най-бърза мобилна мрежа през 2021 г. Няколко поредни години преди това, това отличие се държеше от „Виваком“. От своя страна, най-големия по приходи телеком има най-добре разгърната 4G мрежа, което им дава и най-голямо покритие на 5G, като се ползва DSS.
„Теленор“ от своя страна се хвали с наградата „Най-качествена мрежа“ на Umlaut. То обхваща много повече фактори и не акцентира само на скоростта на сваляне и качване. Което също е логично, предвид факта, че „Теленор“ има най-хомогенна като архитектура мрежа – почти изцяло изградена от Huawei. Факт, който в момента се явява голяма спирачка към физическата модернизация към 5G.
Препоръките на „Активни потребители“
Организацията „Активни потребители“ отправя няколко сравнително адекватни съвета към крайните клиенти в България.
- Четете внимателно офертите и описанието на тарифите на операторите – това е задължително условие за всяка телекомуникационна услуга, особено предвид факта, че те вече са пакетирани с много и различни допълнителни възможности. Това важи с пълна сила за 5G плановете.
- Проверете дали смартфонът ви поддържа 5G – доста ключов момент, който доста потребители забравят да направят. Но да, ако не се поддържат новите мрежи, няма да можете да ползвате тази услуга.
- Проверете покритието на 5G мрежите на операторите – както при всяка модернизация, в началото обсегът на новата услуга ще е ограничен. За „А1 България“ това ще важи по-силно отколкото за другите оператори. Поради технологичния избор за обновяване, който са направили трите компании.