НОВИНИТЕХНОЛОГИИ

CES 2022: Технологии в продължаващ плен на пандемията

Световното изложение за потребителска електроника (CES) е първото и обикновено най-голямо по рода си всяка година. На него се задават част от тенденциите, които ще маркират развитието на технологиите за крайните клиенти през следващите 12 месеца. Или се затвърждават такива от предходната година.

Традиционно, CES е мястото, на което производителите тестват нагласите със свои концептуални модели или прототипи. Затова на изложението в Лас Вегас има доста налудничави и футуристични джаджи и устройства. Но много от тях не винаги достигат масово на пазара.

CES 2022 премина за пореден път под знака на пандемията. В последния момент, редица компании изтеглиха своето физическо присъствие от изложбения център в Лас Вегас. Така, значителна част премина в онлайн формат, но все пак имаше и демонстрации на живо. Освен чисто организационните елементи на изложението, пандемията оказа влияние и върху цялостното поведение на технологичния свят. Недостигът на чипове, манията по NFT и криптовалути задават частичен тон на тенденциите.

Смартфоните на CES 2022

samsung_galaxy_s21_fe_family

CES не е обичайното място за дебюти на нови модели смартфони, но тази година Samsung избра Лас Вегас и времето да покаже „фенската“ версия на своя миналогодишен флагман – Galaxy S21 FE. Южнокорейският гигант не беше единствен, като с кратки презентации бяха още Nokia и OnePlus.

hmd-2022-packshot

След летящото завръщане на марката Nokia, финландският стартъп HMD Global от две години не може да се върне към растеж и добри модели. Смартфоните от 2021 г. бяха в най-добрия случай компромисни и насочени в ниските класове. На CES 2022 беше повдигната за малко завесата на част от новото портфолио. Компанията показа четири модела Nokia C100, C200, G100 и G400 5G. Те се позиционират ценово между 100 и 239 долара или респективно между 200 и 450-480 лева. За съжаление повече информация от това не получаваме засега от HMD Global. А да и пускането на нов 4G римейк на класически обикновено мобилен телефон. Този път това е флипфона Nokia 2760.

OnePlus-10-Pro-Green

OnePlus също не направиха конкретен дебют, освен, че показаха първите официални изображения на новия си флагман – OnePlus 10 Pro. Той споделя доста от дизайна наложен от флагмана на Samsung Galaxy S21. Южнокорейският гигант може да не зададе ново технологичен скок, но поне е на път да очертае дизайните за настоящата година с този си модел.

За самия OnePlus 10 Pro знаем някои от базовите показатели, че ще разполага с най-мощния процесор на Qualcomm за тази година – Snapdragon 8 Gen 1. Другите детайли са 120Hz екран, 5 000 mAh батерия с 80W бързо зареждане. Камерите ще са 48MP основна, 50MP широкоъгълна, 8MP телефото и 32MP селфи такава. Големите надежди са по-голяма оптимизация на софтуера покрай партньорството с Hasselblad. Официалната му премиера се очаква в близките няколко месеца.

Лаптопите на CES 2022

CES-Lenovo-ThinkPad-Laptops

CES 2022 е по-голямо събитие за производителите на лаптопи. При тях има две ключови събития, на които се обявяват новите модели. Едното е изложението в Лас Вегас, а другото е IFA в Берлин, което се провежда обикновено през септември. Недостигът на чипове, удря пазара, но поне за момента преносимите компютри не са сред най-засегнатите сектори. Затова на CES 2022 все още има здравословно разнообразие от лаптопи.

Лидерът Lenovo направи може би най-много нанонси на изложението. Първо той обновява своята бизнес серия ThinkPad X1 с три нови модели – Carbon, Yoga и Nano. Всички те идват с 12-то поколение процесори Intel, подобрения при RAM паметта и мястото за съхранение. След дълго чакане, уеб камерите също вече са FullHD – нещо, което е задължително в епохата на пандемия и дистанционна работа. ThinkPad X1 Yoga идва с 4K OLED екран, докато Carbon с 2.8K. По-компактният и достъпен Nano си остава с LCD дисплей.

Gear-Lenovo-Legion-5-Laptop

Към тях Lenovo добави и два модела от нормалния ThinkPad клас – Z13 и Z16. Номерата показват размерите на екраните с които идват, които са 2.8K за по-малкия и 4K за по-големия и двата – OLED. Специфичното е, че идват с процесори на AMD – Ryzen 6000. Цените им са около 1 500 и 2 000 долара съответно. Lenovo не забрави и гейминг серията Legion, която идва с екрани с 240Hz опресняване и RTX 3070 Ti видеокарти. Моделите са Legion 5 Pro и Legion 5i Pro, с половин стъпка надолу в цените са базовите (не Pro) версии, които идват с една идея по-слаби процесори.

Dell-XPS-13

Третият по продажби Dell представи компактна серия лаптопи. Това са 13-инчовите XPS 13 Plus. С подобрен, изчистен и тънък дизайн, при който клавиатурата идва без празни пространства между бутоните. Горният ред пък е заменен от сензорни такива. Прозрачен тракпад с хаптик мотор допълва минималистичния дизайн. Отново, основният герой в Dell XPS 13 Plus са 12-то поколение процесори на Intel, с подобрен дизайн на охлаждането. Опциите при екраните включват OLED и LCD панели.

Razer-Blades-Trio

Razer традиционно се обръща първо към геймърите. Тяхната обновена серия Blade идва  с новата видеокарта Nvidia RTX 3070 Ti и RTX 3080 Ti. Опциите за конфигурации са доста богати – 14, 15 и 17-инчови екрани, различни опции DDR5 RAM, както и избор между 12-то поколение Intel (включително най-високия клас Core i9) чипове и Ryzen 6000 на AMD. Компанията още показа и налудничавата концепция за модулен геймърски компютър интегриран в своеобразно футуристично бюро – Project Sophia.

Acer заложи на най-достъпния клас лаптопи – хромбуците. Задвижвани от Mediatek чипсетите Kompanio 1380, за които се твърди, че могат да конкурират по производителност Intel Core i3 процесорите. Моделите са Chromebook 314, 315 и Chromebook Spin 513. Последният е интересен защото е хибрид. Основната аудитория за тези устройства ще са ученици и студенти.

По-евтини, но мощни видеокарти

nvidia-ces-2022-rtx-3050-d-large-3840

Копаенето“ на криптовалути достига до все по-големи мащаби, което буквално изцежда пазара за видеокарти. GPU-тата са най-практични за тази дейност и доста „криптоферми“ пазаруват на едро. Това доведе до почти хроничен дефицит на нови видеокарти, особено на тези от по-висок клас. Цените им скочиха няколко пъти и затова не е изненада, че AMD и Nvidia се опитват да обхванат това търсене.

Двете компании пуснаха на CES 2022 нови евтини модели, които да предложат конкурентна производителност на ниска цена. Nvidia сваля едно стъпало в своята премиум серия с RTX 3050. Това е видеокарта, която ще струва 250 долара, няма да поддържа 4K резолюция, но за сметка на това ще предложи Ray Tracing технологията. Nvidia все пак демонстрира и нов модел в другия край на ценовия спектър – RTX 3090 Ti, която ще достига до 40 терафлопа изчисления или 10% повишена производителност спрямо базовата версия. Цената обаче, още не е обявена, но предвид тенденциите очаквайте да е на цена на средновисок клас лаптоп.

AMD следва идеята за по-достъпни видеокарти със своята RX 6500 XT. Тя ще струва 200 долара, подобно на RTX 3050 няма да поддържа 4K, но ще предоставя достатъчно производителност при 1080p. Недостатък е, че за разлика от достъпния модел на Nvidia, няма да предоставя Ray Tracing възможности.

Интересните иновации

Asus Zenbook 17 Fold

Asus представиха на CES 2022 сгъваем лаптоп или ако трябва да сме по-точни – със сгъваем екран. Zenbook 17 Fold не разполага с класическа физическа клавиатура, а е един огромен таблет. Който в сгънато положение може да се трансформира на лаптоп, като долната част на екрана да поеме ролята на дигитална клавиатура. Устройството има вградена стойка и така при напълно разгънато положение да го ползвате като голям 17-инчов екран.

Към Zenbook 17 Fold можете да свържете безжична клавиатура, която може да се ползва отделно, но и да се сложи върху половината екран при сгънато положение. Asus не казват все още цената на този хибрид, но предполагаме, че няма да е малка. Самият модел се очаква да дебютира през втората половина на 2022 г.

bmw-ix-flow

BMW определено събраха погледите със своя концептуален модел iX Flow. Той заменя традиционна външна боя на колата с… технология с електронно мастило (E-ink). Тя се използва при умните четци, но с разликата, че при BMW iX Flow тя е с дебелина колкото на човешки косъм. Целта ѝ е да можете да динамично да сменяте цвета на колата или да сложите анимация. Въпреки, че цялата каросерия без стъклата са реално облепени в екран, BMW твърдят, че електромобилът дори пести батерия като ги ползва. По принцип E-ink не консумира много енергия.

Възможностите са само черно-бели и различните нюанси на сивото, поради ограниченията на E-ink технологията. Отделно, няма информация колко е издръжлив този слой от надрасквания. По първия проблем BMW коментира, че работи върху цветна версия, но по втория все още няма информация.

Свързани статии

Back to top button