Лаптопите засенчиха смартфоните на MWC 2022 в Барселона
Най-голямото технологично изложение – Световния мобилен конгрес (MWC) в Барселона винаги е било фокусирано около мобилните телефони, телеком мрежите и впоследствие смартфоните. През годините, то се превърна в основно поле за изява и на различни други иновативни технологии, като виртуална и добавена реалности (VR и AR), интернет на нещата, 5G и др.
Настоящата 2022 г. обаче измести фокуса към сегмент, който винаги е бил в сянка на това изложение – хибридните лаптопи 2 в 1. Сред мобилните производители основните премиери бяха от Motorola, Honor, Nokia и TCL. Първата представи своята флагманска серия Motorola Edge 30, втората – Honor Magic 4 Pro, докато останалите се ориентираха към по-ниските или направо най-ниските класове. Не липсваха различни концепции, като смартфони с навиваеми екрани. Но пазарните модели бяха сравнително малко.
Те бяха компенсирани от плеядата лаптопи, които бяха пуснати от Lenovo, Samsung, Huawei и TCL. Две от тези марки, традиционно показват смартфони в Барселона, но тази година са се концентрирали върху друг сегмент. Донякъде и логично. Южнокорейският гигант обикновено представя своя флагман седмица-две преди MWC, но този път, това се случи почти месец преди изложението. Huawei е обект на санкции, особено в продуктите ѝ свързани с мобилния пазар и компанията вече загуби своята сила в този сегмент.
Lenovo и първият им ThinkPad с мобилен чипсет
Водещите производител на компютри – Lenovo, представи няколко модела на изложението в Барселона. ThinkPad X13s е първият модел от серията, който идва с мобилен чипсет, като това е 8cx Gen 3 – разработен по 5nm технология съвместно с Qualcomm и Microsoft. Той е оптимизиран за работа с лаптопи под Windows и показва усилията на софтуерния гигант да позволи популярната операционна система да функционира на различни архитектури.
Основното предимство на Lenovo ThinkPad X13s е издръжливостта на батерията. По данни на производителя, тя може да изкара при 28 часа работа – впечатляващо за лаптоп, предназначен за работа. При това с 49.5 Wh литиево-йонна полимерна батерия. Машината идва в конфигурации с три типа 13-инчови екрани с 1 080p разделителна способност. Разликата е в панела, като са 300-нитови със сензорна и без сензорна матрица, а последният е 400 нита, който поддържа ниска консумация на енергия.
ThinkPad X13s е ключов модел, не само за Lenovo, но и за целия PC пазар. Завоят е важен за развитието на тези устройства, Apple вече преминава изцяло на чипове, базирани на архитектурата на ARM. Microsoft също адаптира своята екосистема, както за нея, така и за тази на Intel и AMD – x86. Lenovo e лидер по продажби и пускането на такъв модел е показателен за тенденциите в сектора.
Samsung с нова порция премиум утлрабуци
Samsung отсъстваше с дебюти на нови телефони, като флагманския Galaxy S22 вече беше пуснат в продажба. За сметка на това, компанията представи в Барселона новите си премиум ултрабуци. Това са Samsung Galaxy Book 2 Pro и Galaxy Book 2 Pro 360. Двата са добре изработени, тънки, стилни и с по-следния хардуер за 2022 г. компактни хибридни лаптопи. 360 версията позволява екранът да се извие и да се трансформира устройството в таблет.
Към дизайна добавяме последните модели чипове на Intel за годината, задължителната вече 1 080p предна камера за видеоконферентна връзка и 65W USB-C зареждане. Цената им започва от около 1 000 евро.
Huawei: като няма телефони – компютри
Huawei продължава стъпките в опитите да диверсифицира своите потребителски продукти в областта на PC пазара. Това се случва, след като смартфон бизнесът му е на командно дишане – Honor брандът с основната част от развойния потенциал в тази насока беше продаден. Новите модели на китайския гигант липсват възможности като 5G връзка, лицензиран Android и Google услуги. В тази насока, Huawei атакува PC пазара със свой хибрид – MateBook E, който се опитва да вземе най-доброто от Surface Pro серията на Microsoft и iPad Pro на Apple.
Сред другите нови предложения на компанията е MateStation X, което пък е компютър тип All-in-One с вграден процесор изработен по ARM мобилна архитектура. Така, Huawei следва примера на Apple и до по-малка степен на Lenovo, в ползването на подобни чипсети.
Смартфоните на изложението
Премиерите на Honor и Motorola бяха в традиционния стил дни или седмица преди самото изложение, като новите модели вече сме ги описали, а скоро очаквайте и техни ревюта. Nokia беше един от малкото производители, които избра MWC в Барселона, за да представи новите си смартфони. По-претенциозните фенове на марката ще останат разочаровани, защото отново говорим за модели в ниските класове.
HMD Global, които държат продажбите на бранда, обявиха серията Nokia C21. Това са бюджетни смартфони с Android Go в ценовия диапазон между 150 и 300 лева. Преведено на технически език – това са устройства, които ползват олекотената платформа на Google, нямат 5G връзка и хардуерът им е от възможно най-ниския клас. За съжаление, Nokia се ориентират към развиващите се пазари и към потребители, които за първи път ползват смартфони. Затова и моделите в по-високите класове са рядкост или напълно отсъстват.
TCL демонстрираха няколко прототипа на смартфони със сгъваеми и навиващи се екрани. Първият е TCL Ultra Flex, Който позволява на смартфона да се огъва на 360 градуса подобно на някои хибридни лаптопи. Вторият е TCL Fold n Roll и както името подсказва, може освен да се сгъва, но и да се навива екрана. Едната страна може и да се разширява чрез механизъм, който увеличава размера на рамката и навива дисплея.
Обратно в реалността на пазара, TCL предлага достъпната си серия TCL 30 5G И TCL 30+. Отново говорим за достъпни модели в ценовия диапазон между 400 и 500 лева. Първият, както името подсказва – разполага с 5G връзка и 7nm процесор Mediatek Dimensity 700. Двата идват с голям 6.7-инчов AMOLED екран, но със стандартна честота на опресняване от 60Hz. Оперативната памет и на двата е 4GB, а батерията е 5 010 mAh с 18W бързо зареждане.