Две стартиращи компании получиха по 25 хил. евро дялово финансиране през акселератора Innovation Starter. Средствата ще бъдат използвани от младите дружества за доразвиване на техните бизнес и технически идеи. Темата на шестата поредна кохорта на акселератора беше „Нулеви въглеродни емисии“ и се осъществява в сътрудничество със „Софийска вода“ (част от Veolia), като основен партньор. „Аурубис България“ също подпомага инициативата.
Победителите са варненската „Техноватори“ с тяхната идея за „Декарбонизатор“, както и софийската „Дигитална етажна собственост“ с платформата „Вход-Експерт“. Двете компании ще получат дялово финансиране от по 25 хил. евро, както и потенциални възможности за сътрудничество със „Софийска вода“ и „Аурубис България“. Ако дружествата намерят потенциал в техните идеи, с които да могат да са полезни за двете страни.
„Декарбонизатор“
Компанията „Техноватори“ от Варна изграждат система за производството на газ оксиводород от двигателите с вътрешно горене. Тя се казва „Декарбонизатор“ и настоящата версия може да се инсталира в автомобили или камиони. В бъдеще, екипът планира да създаде и такива за кораби и за индустриални цели, като заводи.
На думи, чрез процеса се намаляват вредните емисии от различните двигатели с вътрешно горене. В същото време като субпродукт се произвежда газ оксиводород, който може да се използва за различни цели. Например почистване на ръжда от метални повърхности и др.
„Техноватори“ вече имат създаден прототип на системата „Декарбонизатор“, който работи в автобус на община Дългопол. До края на годината, екипът планира да създаде първия си подобен катализатор за кораб. Клиент е варненското дружество Elekta. Продуктът предизвика интереса на „Аурубис България“ заради възможностите за индустриални приложения на оксиводородът.
За пълното разгръщане на потенциала на компанията, „Техноватори“ са разчели, че им е необходима инвестиция от 354 хил. евро, от които 45% отиват за производство, а останалите пера са раздробени за развойна дейност, маркетинг и др.
„Вход-Експерт“
Вторият победител в Innovation Starter е проекта „Вход-Експерт“ на „Дигитална етажна собственост“, основана от софтуерния инженер Мартин Димов. Това е онлайн платформа за управление на етажната собственост, която може да се използва от домоуправителя, касиера и различните собственици. На езика на разработчиците „Вход-Експерт“ е комбинирана ERP и CRM система за следене и автоматизиране на процесите, приходите и разходите.
Чрез нея може да се осъществяват и проследяват месечните вноски за поддръжка на входа и ремонтни дейности. Самите разплащания могат да се осъществяват чрез системите на EasyPay и ePay. Финансовите отчети за платените сметки и такси могат да се извличат от всички – домоуправител, касиер и останалите собственици. „Вход-Експерт“ има модул за комуникация между съседите. Възможна е интегрирането на различни системи базирани на Интернет на нещата – като видеонаблюдение, например.
Голяма част от платформата е безплатна. При необходимост за обработване на плащания, тогава се плаща абонаментна месечна такса на база на броя на семействата, които са в даден блок. „Вход-Експерт“ е основана през септември 2021 г. и вече обработва първите си клиенти.
Плановете за развитие са изграждане на мобилно приложение. То ще включва геолокация и ще има допирни точки със социална мрежа, но организацията ще се прави на принципа на различните етажни собствености. В нея ще има възможност за контакти с организациите за комунални услуги, като например „Софийска вода“. Което прави проекта примамлив за потенциално партньорство. Планира се и модул с интегрирани курсове за обучение на домоуправители, както и споделяне на добри практики.
Останалите участници
Още три компании направиха презентации на своите проекти. Aqualitica е онлайн платформа, която взима и обработва различни данни за потреблението на вода и отделянето на вредни емисии. Тя ползва калкулатор, който дава подробна информация за въглеродния отпечатък. Базовата версия е безплатна за обикновените потребители, които са любопитни да видят какво им е влиянието върху околната среда. Има две корпоративни версии, които позволяват да се правят по-задълбочени анализи и са подходящи за компании, които искат да разберат същото. Януари 2022 г. е разработена системата, а през март вече имат първия си клиент – „Порт Логистика“ в Бургас.
Predistic предоставя комбинация от онлайн платформа и хардуер за следене на състоянието на различна инфраструктура. В случая представиха възможности за предотвратяването на кражба на вода чрез сензори в шахтите. Позволява интеграция с вече съществуващи сензори или инсталирането на собствени. Има опция за работа в режим без интернет връзка и отдалечено ъпдейтване на платформата.
Последната е Constant Dynamics, която показа генериране на електроенергия чрез пиезокристали. Такъв минерал е кварцът, например. Това става чрез система за механичен натиск. Амбицията им е да изградят ВЕИ централа с 1GW мощност. Нейната прогнозна цена е за 80 млн. евро.