РЕВЮТЕХНОЛОГИИ

Samsung Galaxy Z Flip 6 – иновации с намигване към миналото

Преди ерата на смартфоните и почти стандартизацията в дизайна и функционалността им, производителите имаха доста голяма свобда на действие. Развихрянето на фантазиите доведе до цяла плетора от всякакви чудати устройства. Един от сполучливите дизайни беше този на флипфона – сгъваем мобилен телефон. Той се отваря като мида и предоставяше висока компактност в сравнение с традиционните модели.

Сгъваемите смартфони възродиха тази идея. Тя беше първо подета от Motorola и тяхната серия RAZR, но Samsung почти веднага последваха примера. Сега, южнокорейският гигант има два сгъваеми смартфона – таблетния хибрид Galaxy Z Fold и компактният Galaxy Z Flip. Досега, в ревютата на TechTrends наблягахме повече на първия, но този път решихме да обърнем внимание и на втория модел.

Причината беше проста. На пръв поглед концепцията за хибриден таблет да е по-практична, заради възможността да разполагате с две устройства в едно. Но Galaxy Z Flip е може би най-близкото което може да получим от времето на старите мобилни телефони като компактност и размери. Без да правим компромиси с качеството или с редица функции. Последният модел Galaxy Z Flip 6 използва вече утвърдения дизайн от миналогодишната версия, но с някои вътрешни подобрения, както и с много силна AI интеграция.

Другата практичност на сгъваемите смартфони

ТТ-Samsung-flip-2024-7

Сгъваемите смартфони вече извървяха дълъг път в своето налагане на пазара. Механизмите на сгъване вече са доста по-издръжливи, екраните с няколко идеи по-предпазени. Най-важното обаче е софтуерът – той е достатъчно оптимизиран, за да може да предостави на потребителите най-доброто от форм фактора.

Сгънат Samsung Galaxy Z Flip 6 е наполовина на своите премиум братя и е с една идея по-дебел. Разгънат, екранът е 6.7-инчов, като по дължина е колкото повечето премиум флагмани на пазара. По ширина е малко по-тесен, което го прави по-лесен за работа с една ръка. Сгънат той става супер компактен и може да се побере в повечето тесни джобове, които са модерни в момента. Както и в по-малки дамски чанти, което го прави основен фокус на дамската аудитория. Може да предизвика лека паника в началото за свикналите в джоба им да има стандартен флагман.

ТТ-Samsung-flip-2024-6

Софтуерът е голямото предимство на Galaxy Z Flip 6, защото вече има все повече функции, които позволяват да се работи с една ръка или в полу-разгънато състояние. Сходни възможности има и по-големия Galaxy Z Fold 6, но те са по-практични при компактният модел. Пример за това е Camcorder Grip – функция за снимане в полу-разгънато състояние. Така може да се хване по-лесно и да се работи с настройките на камерата само с една ръка.

Сред другите е възможността за симултантен превод, като използвате двата екрана – външният показва вашата реч написана и преведена на човека с когото разговаряте. Вътрешния изписва същата информация, но вече транслирана на вашия език. Това е налично и при Fold-а, но изглежда по-естествено за ползване при Flip-а. Важно е да се подчертае, че все още преводите на български не работят напълно или само частично. FlexCam е друга функция, която позволява да ползвате основните камери за селфита, а външния екран за превю на снимките.

Установен дизайн, нов хардуер

Samsung-Galaxy-Z-Flip-6-Specs

Като дизайн Samsung Galaxy Z Flip 6 използва този на предшественика си. Габаритите са същите, дори и теглото – 187 грама, което е похвално, предвид по-голямата батерия в последния модел. Рамката отново е алуминиева, но допълнително подсилена, за да може да е с една идея по-издръжлива. Тя, заедно с подобрения механизъм на сгъване придават на Galaxy Z Flip 6 водо и прахоустойчивост по стандарта IP48. Това означава, че може да издържа на частици с размер над 1мм, както и потапяне до 1 метър.

Както споменахме, екраните на Galaxy Z Flip 6 са два – много малък външен и вътрешен. Основният и сгъваем екран е сравнително голям 6.7-инчов AMOLED с резолюция от 1 080×2 640 пиксела и 120Hz честота на опресняване. Той е съпоставим с повечето модели на пазара, като само е малко по-тесен.  Външният обхваща само половината от панела и е с размер от 3.4 инча и разделителна способност от 720×748.

ТТ-Samsung-flip-2024-8

Samsung Galaxy Z Flip 6 идва с флагманския чипсет на Qualcomm Snapdragon 8 Gen 3. Оперативната памет е вдигната на 12GB спрямо миналогодишния модел, докато конфигурациите с място за съхранение остават същите – 256GB и 512GB. Батерията е повишена до 4 000 mAh капацитет спрямо предшественика си, който разчиташе на 3 700 mAh. Бързото зареждане остава като стандартното за Samsung – 25W. Подобно на всички смартфони от висок клас на компанията, зарядно в комплекта не е включено.

Основната камера също е надградена, като вече е 50MP. Останалите сензори са непроменени спрямо предходния модел – 12MP широкоъгълен и 10MP селфи вграден във вътрешния екран. Това подобрява качеството на снимките направени с основната камера, особено в нощен режим. Липсата на телефото камера, продължава да тежи при Galaxy Z Flip 6.

С фокус върху AI

ТТ-Samsung-flip-2024-1

Всички премиум смартфони на Samsung тази година идват с повишен фокус върху AI. Подобно на S24 серията, тези функционалности идват по две направления – от самия производител и от Google. Някои от тях са козметични, като например фоновата картинка на малкия външен екран да се сменя на база какво е времето навън. Но основната цел е подобрение или дори пълната автоматизация на действията, особено когато става дума за продуктивност.

ТТ-Samsung-flip-2024-5

Приложението Notes вече може да форматира бележките автоматично, да се създава кратко резюме на съдържанието, да се превежда в реално време. Това вече е интегрирано и във вградения диктофон на компанията. То още позволява да се интегрира, превежда и резюмира текст директно от PDF файлове. Генеративният AI също влиза в употреба, като освен при редактиране и обработка на снимките, той вече може да ви направи цяла цветна картинка, само на база скица.

Заслугата на Google е във вече широко рекламирана функция Circle to Search, както и в Lens, който е вграден при обработката на снимките. Тези възможности са налични и в двата сгъваеми смартфона на Samsung. Трябва да се подчертае, че не всички функции работят добре с български език. Samsung засега поддържа напълно само няколко от най-популярните езици, но обещава постепенно да добавя и нови.

Сгъваем или не

ТТ-Samsung-flip-2024-4

Всъщност по-важният въпрос е – сгъваем или не? Отговорът не е толкова прост. Сгъваемите смартфони извървяха много дълъг път за последните 5-6 години. Моделите на Samsung вече имат плътно затваряне, изключително издръжлива панта на сгъване, а екраните са малко по-добре предпазени. Липсата на традиционно стъкло на дисплея се усеща странно, но не е проблем и се свиква. Основният недостатък много леката прегъвка на екрана където е самата панта. Тя е неизбежна и най-вероятно няма да бъде коригирана в близко бъдеще.

Това обаче са повече козметични опасения. Функционално, ако искате смартфон, който да е доста по-компактен, когато не го ползвате – то Samsung Galaxy Z Flip 6 е за вас. Както и ако ви трябва устройство, което да можете да боравите доста лесно с една ръка. Без да жертвате прекалено много обема на екрана.

Цената на Samsung Galaxy Z Flip 6 на свободна продажба в България започва от 2 349 лева. Това го поставя в ценовия диапазон на настоящата Galaxy S24 Ultra серия, предвид промоциите през лятото. Може да се намери и по-евтино, защото операторите предлагат доста големи субсидии при закупуване от тях и подписване/преподписване на договор.


  • Здрава изработка и с IP48 сертификат
  • Истински компактен смартфон
  • По-голяма батерия
  • Силен софтуер при работа в полу-сгънато състояние
  • AI функциите помагат в доста ситуации
  • Флагмански хардуер
  • Липсва телефото камера
  • Сгъваемият дисплей все още се усеща като „крехък“
  • Съотношението 22:9 може да не допадне на всеки
  • Част от AI функциите не работят на български

Samsung Galaxy Z Flip 6

Дизайн - 9
Хардуер - 9
Софтуер - 9
Камери - 8.5
Батерия - 8.5
Цена-Качество - 8

8.7

Отличен

Samsung Galaxy Z Flip 6 е отличен компактен сгъваем смартфон, но все още гъвкавият дисплей се усеща като "крехък"

User Rating: Be the first one !

Свързани статии

Back to top button