Преди ерата на смартфоните и почти стандартизацията в дизайна и функционалността им, производителите имаха доста голяма свобда на действие. Развихрянето на фантазиите доведе до цяла плетора от всякакви чудати устройства. Един от сполучливите дизайни беше този на флипфона – сгъваем мобилен телефон. Той се отваря като мида и предоставяше висока компактност в сравнение с традиционните модели.
Сгъваемите смартфони възродиха тази идея. Тя беше първо подета от Motorola и тяхната серия RAZR, но Samsung почти веднага последваха примера. Сега, южнокорейският гигант има два сгъваеми смартфона – таблетния хибрид Galaxy Z Fold и компактният Galaxy Z Flip. Досега, в ревютата на TechTrends наблягахме повече на първия, но този път решихме да обърнем внимание и на втория модел.
Причината беше проста. На пръв поглед концепцията за хибриден таблет да е по-практична, заради възможността да разполагате с две устройства в едно. Но Galaxy Z Flip е може би най-близкото което може да получим от времето на старите мобилни телефони като компактност и размери. Без да правим компромиси с качеството или с редица функции. Последният модел Galaxy Z Flip 6 използва вече утвърдения дизайн от миналогодишната версия, но с някои вътрешни подобрения, както и с много силна AI интеграция.
Другата практичност на сгъваемите смартфони
Сгъваемите смартфони вече извървяха дълъг път в своето налагане на пазара. Механизмите на сгъване вече са доста по-издръжливи, екраните с няколко идеи по-предпазени. Най-важното обаче е софтуерът – той е достатъчно оптимизиран, за да може да предостави на потребителите най-доброто от форм фактора.
Сгънат Samsung Galaxy Z Flip 6 е наполовина на своите премиум братя и е с една идея по-дебел. Разгънат, екранът е 6.7-инчов, като по дължина е колкото повечето премиум флагмани на пазара. По ширина е малко по-тесен, което го прави по-лесен за работа с една ръка. Сгънат той става супер компактен и може да се побере в повечето тесни джобове, които са модерни в момента. Както и в по-малки дамски чанти, което го прави основен фокус на дамската аудитория. Може да предизвика лека паника в началото за свикналите в джоба им да има стандартен флагман.
Софтуерът е голямото предимство на Galaxy Z Flip 6, защото вече има все повече функции, които позволяват да се работи с една ръка или в полу-разгънато състояние. Сходни възможности има и по-големия Galaxy Z Fold 6, но те са по-практични при компактният модел. Пример за това е Camcorder Grip – функция за снимане в полу-разгънато състояние. Така може да се хване по-лесно и да се работи с настройките на камерата само с една ръка.
Сред другите е възможността за симултантен превод, като използвате двата екрана – външният показва вашата реч написана и преведена на човека с когото разговаряте. Вътрешния изписва същата информация, но вече транслирана на вашия език. Това е налично и при Fold-а, но изглежда по-естествено за ползване при Flip-а. Важно е да се подчертае, че все още преводите на български не работят напълно или само частично. FlexCam е друга функция, която позволява да ползвате основните камери за селфита, а външния екран за превю на снимките.
Установен дизайн, нов хардуер
Като дизайн Samsung Galaxy Z Flip 6 използва този на предшественика си. Габаритите са същите, дори и теглото – 187 грама, което е похвално, предвид по-голямата батерия в последния модел. Рамката отново е алуминиева, но допълнително подсилена, за да може да е с една идея по-издръжлива. Тя, заедно с подобрения механизъм на сгъване придават на Galaxy Z Flip 6 водо и прахоустойчивост по стандарта IP48. Това означава, че може да издържа на частици с размер над 1мм, както и потапяне до 1 метър.
Както споменахме, екраните на Galaxy Z Flip 6 са два – много малък външен и вътрешен. Основният и сгъваем екран е сравнително голям 6.7-инчов AMOLED с резолюция от 1 080×2 640 пиксела и 120Hz честота на опресняване. Той е съпоставим с повечето модели на пазара, като само е малко по-тесен. Външният обхваща само половината от панела и е с размер от 3.4 инча и разделителна способност от 720×748.
Samsung Galaxy Z Flip 6 идва с флагманския чипсет на Qualcomm Snapdragon 8 Gen 3. Оперативната памет е вдигната на 12GB спрямо миналогодишния модел, докато конфигурациите с място за съхранение остават същите – 256GB и 512GB. Батерията е повишена до 4 000 mAh капацитет спрямо предшественика си, който разчиташе на 3 700 mAh. Бързото зареждане остава като стандартното за Samsung – 25W. Подобно на всички смартфони от висок клас на компанията, зарядно в комплекта не е включено.
Основната камера също е надградена, като вече е 50MP. Останалите сензори са непроменени спрямо предходния модел – 12MP широкоъгълен и 10MP селфи вграден във вътрешния екран. Това подобрява качеството на снимките направени с основната камера, особено в нощен режим. Липсата на телефото камера, продължава да тежи при Galaxy Z Flip 6.
С фокус върху AI
Всички премиум смартфони на Samsung тази година идват с повишен фокус върху AI. Подобно на S24 серията, тези функционалности идват по две направления – от самия производител и от Google. Някои от тях са козметични, като например фоновата картинка на малкия външен екран да се сменя на база какво е времето навън. Но основната цел е подобрение или дори пълната автоматизация на действията, особено когато става дума за продуктивност.
Приложението Notes вече може да форматира бележките автоматично, да се създава кратко резюме на съдържанието, да се превежда в реално време. Това вече е интегрирано и във вградения диктофон на компанията. То още позволява да се интегрира, превежда и резюмира текст директно от PDF файлове. Генеративният AI също влиза в употреба, като освен при редактиране и обработка на снимките, той вече може да ви направи цяла цветна картинка, само на база скица.
Заслугата на Google е във вече широко рекламирана функция Circle to Search, както и в Lens, който е вграден при обработката на снимките. Тези възможности са налични и в двата сгъваеми смартфона на Samsung. Трябва да се подчертае, че не всички функции работят добре с български език. Samsung засега поддържа напълно само няколко от най-популярните езици, но обещава постепенно да добавя и нови.
Сгъваем или не
Всъщност по-важният въпрос е – сгъваем или не? Отговорът не е толкова прост. Сгъваемите смартфони извървяха много дълъг път за последните 5-6 години. Моделите на Samsung вече имат плътно затваряне, изключително издръжлива панта на сгъване, а екраните са малко по-добре предпазени. Липсата на традиционно стъкло на дисплея се усеща странно, но не е проблем и се свиква. Основният недостатък много леката прегъвка на екрана където е самата панта. Тя е неизбежна и най-вероятно няма да бъде коригирана в близко бъдеще.
Това обаче са повече козметични опасения. Функционално, ако искате смартфон, който да е доста по-компактен, когато не го ползвате – то Samsung Galaxy Z Flip 6 е за вас. Както и ако ви трябва устройство, което да можете да боравите доста лесно с една ръка. Без да жертвате прекалено много обема на екрана.
Цената на Samsung Galaxy Z Flip 6 на свободна продажба в България започва от 2 349 лева. Това го поставя в ценовия диапазон на настоящата Galaxy S24 Ultra серия, предвид промоциите през лятото. Може да се намери и по-евтино, защото операторите предлагат доста големи субсидии при закупуване от тях и подписване/преподписване на договор.
- Здрава изработка и с IP48 сертификат
- Истински компактен смартфон
- По-голяма батерия
- Силен софтуер при работа в полу-сгънато състояние
- AI функциите помагат в доста ситуации
- Флагмански хардуер
- Липсва телефото камера
- Сгъваемият дисплей все още се усеща като „крехък“
- Съотношението 22:9 може да не допадне на всеки
- Част от AI функциите не работят на български
Samsung Galaxy Z Flip 6
Дизайн - 9
Хардуер - 9
Софтуер - 9
Камери - 8.5
Батерия - 8.5
Цена-Качество - 8
8.7
Отличен
Samsung Galaxy Z Flip 6 е отличен компактен сгъваем смартфон, но все още гъвкавият дисплей се усеща като "крехък"