РЕВЮТЕХНОЛОГИИ

Samsung Galaxy Z Fold 6: Премиумът при сгъваемите смартфони

Crème de la creme” – най-доброто от най-доброто. По този начин вече може да описваме сгъваемите смартфони тип 2в1 след близо шест поколения на проби-грешки и усъвършенстване. Samsung успяха да достигнат това ниво при предходния си вариант на своя Galaxy Fold, която за съжаление не успяхме да ревюираме.

Новият Samsung Galaxy Fold 6 обаче беше в TechTrends за няколкодневен тест. Устройството беше предоставено от телекома Yettel („Йеттел България“), който го предлага от 3 199 лева в брой с абонамент Total Unlimited 36.99 и 3 059 лева с най-скъпия план Total Unlimited 64.99.

Технологичният гигант следва плътно тазгодишната тенденция, като от дизайнерска и визуална гледна точка не предоставя големи промени. Което означава, че Samsung вече е напипала правилната формула за сгъваемите смартфони с големи екрани. Galaxy Fold 6 предлага обновен хардуер и подобрена капсулация спрямо предходното поколение, както и силно рекламираните възможности с интегриран изкуствен интелект (AI). Последните са в основата на маркетинговата кампания на Samsung за всички свои смартфони от най-висок клас.

Почти наравно с премиум моделите

TT-Samsung-Fold-2024-9

Първите сгъваеми смартфони от типа на Galaxy Fold имаха няколко основни недостатъка спрямо традиционните премиум продукти. Те идваха с едно поколение назад процесори, заради по-дългата софтуерна оптимизация, покрай гъвкавите екрани. Същото важеше и за камерите, които бяха поне с едно, ако не и повече нива по-надолу.

Както и бяха значително по-дебели и по-тежки спрямо премиум флагманите. Например, Samsung Galaxy Z Fold 2 тежи 282 грама срещу 222 грама на Galaxy S20 Ultra, флагманът от същата година. 60 грама може да не изглеждат много на хартия, но това означава, че сгъваемият модел е с 25% по-тежък от традиционния. Същото важи и за дебелината. Старото поколение Galaxy Fold 2 беше два пъти по-дебел в сгънато състояние спрямо Galaxy S20 Ultra – 16.8мм срещу 8.8мм. Тази разлика се стопява значително при новите модели. Galaxy Z Fold 6 е само със седем грама по-тежък от Galaxy S24 Ultra и с 50% по-дебел (12.1мм срещу 8.6мм).

TT-Samsung-Fold-2024-7

Вече в ръката и в джоба сгъваемият смартфон се усеща почти наравно спрямо премиум модела. Ситуацията е сходна и като възможности. Двете устройства идват с идентичен процесор – Snapdragon 8 Gen 3. Камерите на Samsung Galaxy Fold 6 вече не са само 12MP, както бяха при 2-ката, а имаме и 50MP сензор. Да, не е 200MP на Ultra-та, но все пак разликата във възможностите намалява и тук.

Но, да не забравяме и основното предимство на сгъваемите смартфони като Galaxy Fold 6. Това е възможността да имат голям сгъваем екран, който да трансформира устройството в компактен таблет. Софтуерната оптимизация вече е достатъчно добра, че да знае смартфонът кой екран в каква позиция използвате. Виртуалната клавиатура на разпънат дисплей първоначално се усеща странно. Веднъж, като свикнете с разположението на бутоните намалява значително допускането на грешки, заради по-голямото разстояние между тях.

Дизайн и изработка

TT-Samsung-Fold-2024-5

Да разгледаме все пак в повече детайли самия Samsung Galaxy Z Fold 6. Повечето решения в дизайна и изработката са сходни от миналогодишния модел. Алуминиева рамка, стъклен заден панел, прилепващ вече плътно затварящ механизъм. Предният екран е 6.3-инчов AMOLED със 120Hz честота на опресняване и резолюция от 986×2 376 пиксела. Единствената по-голяма външна разлика между Galaxy Z Fold 6 и предшественика му са по-малко заоблените краища, които го правят повече в линия с вече споменатия Galaxy S24 Ultra.

В рамката са вградени традиционните три бутона – два за контролиране на звука и третия за включване на устройството. В последния е интегриран сензорът за пръстови отпечатъци, един от малките компромиси спрямо традиционните модели, в които той е вграден под екрана. Основният и сгъваем дисплей е 7.6-инчов AMOLED, също със 120Hz опресняване и разделителна способност от 1 768×2 160 пиксела. И двата екрана са LTPO стандарт и с поддръжка на HRD10+.

TT-Samsung-Fold-2024-3

Вътрешният екран е покрит с технологията на Samsung – UTG или Ultra Thing Glass. Това е миниатюрен слой от стъкло вграден в част от последните покрития на гъвкавия дисплей за по-висока устойчивост. Един от недостатъците все още на всички сгъваеми смартфони е видимата сгъвка на екрана при пантата. С времето му се свиква, но това е от нещата, които за момента няма как да бъдат изчистени. Добрата новина е, че вече Samsung Galaxy Z Fold 6 разполага не само с водоустойчивост, но и с базова прахоустойчивост по стандарта IP48.

Хардуер в две тела

Samsung-Galaxy-Z-Fold-6-Specs

Още от първите модели, сгъваемите смартфони разпределиха хардуера в двете тела покрай сгъвката. Най-интересното е с батерията, която е разделена на две и в случая с Galaxy Z Fold 6 е 4 400 mAh капацитет. По-малко от флагмана Galaxy S24 Ultra, която е с 5 000 mAh батерия, но пак, говорим за два по-тънки модула. Бързото зареждане е 25W при сгъваемия смартфон, но не е включено зарядно в комплекта. За сметка на това има USB Type-C кабел, което е странно решение, предвид, че повечето премиум модели дори и това вече нямат.

Процесорът е Snapdragon 8 Gen 3 изпълнен по 4nm архитектура, което го поставя наравно с повечето флагмани в момента. Производителността му е висока, но подобно на предходното поколение Fold, тя е с една идея по-ниска спрямо традиционните смартфони. Което най-вероятно се дължи на сгъваемия и втория екрани, както и на софтуерното натоварване за тях. Оперативната RAM памет е 12GB, а мястото за съхранение варира от 256GB до 1TB. Samsung Galaxy Z Fold 6 има опция за две SIM карти.

TT-Samsung-Fold-2024-12

При камерите голяма промяна спрямо предходното поколение Galaxy Z Fold няма. Основният сензор е 50MP, има още 12MP телефото с трикратно оптично приближение и 12MP широкоъгълен. Samsung Galaxy Z Fold 6 разполага с по една камера под всеки екран. Сгъваемият е с 4MP сензор, който е скрит буквално под панел, а на външния е 10MP. Но е факт, че Galaxy Z Fold 6 не е толкова направен за селфита, за разлика от Galaxy Z Flip 6.

TT-Samsung-Fold-2024-4

Качеството на кадрите с основните камери е отлично, макар и с една идея под това на Galaxy S24 Ultra, заради 200MP сензор. Той обаче дава предимства само в някои ситуации, а конкуренцията, които имат по-големи специализирани сензори (телефото и широкоъгълни) изостава с малко при отделните сценарии.

Гъвкавият софтуер

TT-Samsung-Fold-2024-2

Новият сгъваем смартфон на Samsung идва с Android 14, но по-ключовото добавка е интеграцията с AI възможностите на компанията. Това е иновацията на технологичния гигант за тази година и е част от всичките ѝ премиум продукти. Circle to Search на Google е тук, заедно с други екстри на Samsung, като възможност за транскрипция и превод в реално време, обобщение на PDF документи и др. Продължава уговорката, че българският не е първи език на AI и все още част от тези функции не са прецизни или не работят на родна реч.

AI по традиция е интегриран в камерите на Samsung Galaxy Z Fold 6. Освен с автоматична обработка на изображенията е включена възможност за такава и в инструментите за готовите снимки. Външният екран може да показва на този когото снимате превю, което макар и нишова има някаква полза.

Големият сгъваем дисплей създава по-добри възможности за мултитаскинг. Разделянето му на няколко части е иновация от вече няколко поколения Samsung Galaxy Z Fold, но продължава да е удобно и функционално. Гледането на филми или видео е също по-добро от това на традиционен смартфон, но за несвикналите сгъвката на екрана може да бъде дразнеща.

TT-Samsung-Fold-2024-8

Голямо предимство на Samsung е, че вече за своите най-скъпи смартфони дава седем годишна поддръжка на Android. Ще видим дали и самите устройства ще успеят да доживеят последния ъпдейт по нея. Като цяло Galaxy Z Fold 6 се превърна в един от лидерите при сгъваемите премиум смартфони на пазара. Но конкуренцията в България в този сегмент постепенно се засилва, като все повече китайски компании пускат подобни модели. Освен качеството в един момент и цената ще е определяща, а засега всички разчитат на висока такава. Както и, че Samsung Galaxy Z Fold 6 вече може да се каже, че е пълнокръвен премиум продукт, а не малко по-изчистен прототип, както бяха първите едно-две поколения.


  • Почти напълно заличава разликите спрямо традиционните премиум смартфони
  • Истински хибрид между смартфон и компактен таблет
  • Все по-стабилна изработка с лека водо и прахоустойчивост
  • Добре оптимизиран софтуер за мултитаскинг и за работа с двата екрана
  • Седем години поддръжка за Android
  • Продължава да е безбожно скъп
  • Невъзможност да се превъзмогне „сгъвката“ на екрана в разпънато положение
  • Слаби селфи камери
  • Въпреки силният процесор при по-голямо натоварване може да се задъха

Samsung Galaxy Z Fold 6

Дизайн - 9
Хардуер - 9
Софтуер - 9
Камери - 8.5
Цена-Качество - 8

8.7

Отличен

Samsung Galaxy Z Fold 6 е отличник при сгъваемите смартфони тип таблети, като вече се усеща като истински премиум продукт, а не като технологичен прототип

User Rating: Be the first one !

Свързани статии

Back to top button