ТЕЛЕКОМИ

5G Advanced – еволюцията на „революционната“ технология

Останалата вече в далечното минало за обикновения човек 2020 г. беше формирала „перфектна буря“ в общественото съзнание. Ковид пандемията направи потребителите чувствителни на всякакви новини или спекулации свързани със здравето. Това съвпадна със започването на модернизация на мобилните мрежи към пето поколение или т.нар. 5G. Засилиха се опасенията и дори се развиха конспиративни теории, как новата технология предизвиква ковид.

В опит да неутрализират всичко това, телекомите от своя страна не останаха безучастни и до голяма степен „надуха“ възможностите на 5G мрежите. Или по-скоро започнаха да създават впечатлението как ползите на новото поколение свързаност в много дългосрочна перспектива (от десетилетие натам) ще се случат в рамките на няколко години. Това включва редица футуристични концепции, като автономни коли и заводи, нулево забавяне, хиперсвързаност и др.

Пет години по-късно, модернизацията към 5G се случи, като вече над 260 оператора в над 100 държави и с над 1.6 млрд. потребителя ползват новата технология към началото на 2024 г. Разликата спрямо 4G? Засега са няколко пъти по-високи скорости и намалено забавяне. Стойностите не са напълно с щедро обещаваните през 2020 г., но по-голямото е, че редица от очаквания бум на иновациите, така и не се случва.

Причината е проста – развитието на мобилните мрежи е постепенен и еволюционен процес, а не рязка революция. Мобилните технологии започнаха да скъсяват периодите на модернизация между отделните поколения, но замяната им става поетапно. Такъв е случаят с 5G, пет години след пускането на първите мрежи се подготвя почвата за междинния ъпгрейд – 5G Advanced или 5.5G. Отделно, не малка част от обещаните иновации през 2020 г. бяха изтеглени за следващото шесто поколение, което се очаква да започне да се развива след 2028 г.

LTE наследство

mobile-network-generations-evolution

Един от факторите за по-бавното развитие на технологията е факта, че за по-бързото разгръщане на самите 5G мрежи се стъпи на модернизация на съществуващата LTE инфраструктура. Новата технология разчита на цялостна подмяна на системите, което повечето оператори нямаха ресурси да направят в кратки срокове. Така се стигна до пускането на 5G през DSS системи или софтуерно надграждане на вече съществуващите 4G базови станции.

Два от българските оператори тръгнаха по този път – „Йеттел“ и „Виваком“, които започнаха с DSS връзка. Предимството ѝ е, че тя беше достъпна за повече устройства и позволи да се осигури голямо покритие. Реално, в повечето места, където имаше изградени LTE Advanced базови станции. Това даде на двата телекома по-голямо покритие. „А1 България“ от самото начало разчиташе на изцяло нова 5G инфраструктура. Покритието се разширяваше с по-бавни темпове, но разликата в скоростите между „чистата“ 5G технология и DSS беше в няколко пъти.

Подобна е и глобалната ситуация. Някои телекоми тръгнаха с цялостна модернизация, други – с първоначално надграждане на LTE. В един момент всички преминават към физическото обновяване към 5G, включително и българските „Йеттел“ и „Виваком“. С развитието на напълно самостоятелните 5G мрежи (5G SA – бел. ред.) светът се подготвя и за ъпгрейда към 5G Advanced.

Новото и позабравено старо

stck-5g-user-cases

Междинната модернизация обещава редица иновации, които се обещаваха да се случат със самото 5G. Затова и списъкът с новости може на доста хора да се стори познат. Скоростта към мобилни устройства ще се увеличи с 20% спрямо 5G SA. Това не е най-важното при Advanced ъпгрейда, защото стандарта ще покрие други важни елементи от мрежата и връзката.

Първият елемент на 5G Advanced са повишените възможности на обикновените и MIMO клетки (множество антени за пренасяне на няколко сигнала едновременно – бел. ред.). Прекият ефект е вече споменатото увеличение на скоростите, плюс допълнително намаление на забавянето на пакетите. Косвеният е увеличение на покритието. Активното оборудване ще бъде модифицирано допълнително да се възползва от последните пробиви в изкуствения интелект (AI) и машинно самообучение (ML). Чрез тях ще се подобри ефективността на цялостната мрежа, особено при включване на огромен брой устройства.

Друг позитивен елемент за 5G Advanced отново е свързан с връзката. Тя ще позволи по-прецизно определяне на местоположението на свързаните устройства, особено в затворени помещения. Това ще позволи по-лесна автоматизация на различни индустриални системи. Прецизността ще бъде засилена и при времевата синхронизация, което ще подобри работата на редица приложения да са наистина в реално време.

Комбинираният ефект от всички по-горе нови възможности ще позволят на 5G Advanced да разшири приложенията на връзката. Например, вече ще може да се осигури бърза и почти непрекъсната свързаност при силно мобилни обекти, дори в затворени помещения. Както и такава ще се осъществява безпроблемно при преминаване от клетка на клетка. Всичко това може да отключи вратите за редица автономни решения, както за масовия потребител, така и за индустриалния. За първия това са по-добри автономни системи за придвижване, смесена и виртуална реалност (XR и VR) и др. За втория – автоматизация на процеси, производство, логистика.

Последната иновация е свързана със самите устройства. Компаниите очакват да се засили предлагането на такива с „ограничен капацитет“ (Reduced Capacity – RedCap). Те ще работят с минимално количество енергия и сигнал, но ще са много като количество. Говорим за силно разширяване на възможностите на Интернет на нещата (IoT), като редица джаджи тип сензори, охранителни камери и др. Самите 5G Advanced мрежи ще изискват като цяло по-малко от крайните устройства откъм енергия. В момента 5G връзката изстисква с една идея повече батерията на смартфоните, спрямо 4G сигнала.

Нисък старт за вендори и оператори

Telecom Vendors Market Share 2023

Изминаващата 2024 г. е ключова за 5G Advanced, защото стандартизиращата организация 3GPP пусна т.нар. Release 18. Това е основната стъпка преди доставчиците на телеком оборудване да започнат да предлагат първите решения по обновената технология. Най-големите вендори също изразиха готовност и увереност, че такива ще започнат да се появяват през идващата 2025 г. Nokia и Ericsson обявиха през юни, че се подготвят да пускат подобни решения на пазара.

Лидерът при вендорите Huawei отиде дори по-далеч. Още през май 2024 г. китайският гигант даде заявка, че до края на годината ще пусне „пълен комплект мрежово оборудване за 5G Advanced“. През ноември, компанията подписа договор с един от трите китайски телекома China Unicom за модернизация на инфраструктурата на оператора в Пекин по новия стандарт.

Големи размествания на пазара на телеком вендорите с преминаването към 5G Advanced няма да се очакват. Причината е, че обикновено операторите избират същия доставчик за междинния ъпгрейд, който вече им е изградил основната инфраструктура. Основният ефект на модернизацията ще бъдат в повишените инвестиции и цялостния ръст на пазара, но не и разместване на пластовете по ключови доставчици.

Любопитното е, че за разлика от времето на приемането на основното 5G, сега производителите на модеми имат по-висока готовност. Списъкът включва Qualcomm, Mediatek, Apple, Google, Samsung и дори в някаква степен проблемния Intel. Което означава, че повечето нови устройства през 2025 г. ще имат потенциална съвместимост с 5G Advanced.

Къде е България

Speedtest World Benchmark Mobile 2024

България продължава да заема едни от водещите места по скорости на мобилната връзка в света. През октомври 2024 г. тя се нарежда на пето място, след Дания, Кувейт, Катар и Обединените арабски емирства (ОАЕ), показват данните на Ookla. За съжаление при фиксираните скорости, страната ни заема по-незадоволителното 68-о място за същия период.

Идеята е, че родината ни е сред иновативните държави, когато става дума за мобилна връзка. За да запазят това, операторите трябва да продължат да са сред първите интегриращи новите мрежи. „Виваком“ проведе още в началото на юни тестове на 5G Advanced, буквално дни след като 3GPP напълно потвърди стандарта по Release 18. Това е важно събитие за телекома, защото за момента, поне според Ookla, „А1 България“ е водещ по скорости.

„Виваком“ първи пусна 5G мрежа в страната, но по DSS технология. Което позволи на оператора да разгърне по-голямо покритие. Оттогава насам, обаче „А1 България“ води по скорости на връзката, защото тръгна директно с подмяна на физическото оборудване.

Първите тестове на „Виваком“ в 5G Advanced ще подсилят конкуренцията между двата оператора, което ще позволи и на трите играча бързо да внедрят новия стандарт. Поне, за крайните потребители. Ситуацията при индустриалните и корпоративни клиенти ще бъде по-сложна, заради липсата на много големи компании, които да се възползват от подобни мащабни решения. Това е проблем, с който българският пазар се сблъсква отдавна. Като цяло, може да очакваме, че модернизацията към 5G Advanced в България ще започне скоро и има потенциал да сме сред първите вълни по света.

Свързани статии

Back to top button