Сегментът на премиум смартфоните до голяма степен се парцелизира през последните няколко години. Apple, Samsung и Google спорят за най-добрите универсални модели в този най-висок клас. Тяхната задача е да служат лесно и ефикасно във всяка една ситуация за ползвателите им. Всеки елемент се гледа под лупа и е проблем за някоя от тримата големи, ако има пропуск в някой аспект.
Другите производители осъзнаха, че по отношение на софтуер няма как да постигнат това, което Apple и Google правят на своите платформи. Samsung успява да се намърда между двата гиганта, заради стратегическото си партньорство с втория. Останалите решиха да се фокусират основно върху един компонент – камерите. Xiaomi, OnePlus/Oppo, Vivo, Honor, Huawei и донякъде Sony разчитат точно на тях, за да спечелят сърцата на потребителите.
Xiaomi с тяхното партньорство с Leica успя да излезе с едни тънки гърди напред през последните две години. Миналогодишният премиум модел Xiaomi 14 Ultra вкара някои иновации на пазара, които засилиха усещането за лидерство в областта на камерите. Новият актуален смартфон/камерафон на китайския производител се опитва да го затвърди. Дали обаче това е така с новия Xiaomi 15 Ultra или той стъпва на отличната основа на предшественика си? Все пак говорим за премиум цена от 2 799 лева.
Дизайн и екран
Външно, Xiaomi 15 Ultra следва линията на своя предшественик. Матова метална рамка, с двустранен стъклен панел (без специалната разцветка, която имитира материята на старинен фотоапарат) и огромно гнездо за задните камери. Тази година, китайските премиум смартфони идват с леко заоблен дисплей от всички страни, което им придава по-елегантен вид.
Металната рамка е изчистена от елементи. Xiaomi 15 Ultra разполага само с три бутона – два за управление на звука и един за включване, разположени от дясната страна. Долната част се състои от говорител, слот за SIM карта (включена е опцията за eSIM) и вече стандартния за ЕС Type-C жак за зареждане.
Дисплеят е 6.73-инчов LTPO AMOLED с разделителна способност от 1 440×3 200. Като адаптивното опресняване на панела е 120Hz. Като цяло, традиционни възможности за екран в най-високия клас изпълнен със сертификати за HDR10+. Dolby Vision и др.
Големият проблем в дизайна, както на Xiaomi 15 Ultra, така и на повечето камерофони е гнездото за сензорите на гърба. При смартфона то продължава да е силно изпъкнало, което повдига горната част на устройството значително при легнало положение. Всъщност, Xiaomi 15 Ultra не може да застане в напълно легнало положение, зарад него. Един добър калъф намалява този ефект, но това е компромис, с който ще трябва да се съобразявате.
Техническият ъпгрейд
Основните промени при Xiaomi 15 Ultra се крият под капака. Първият е в чипсета, като смартфонът разчита на премиум процесора на Qualcomm – Snapdragon 8 Elite изпълнен по 3nm архитектура. В България, за момента е налична само една конфигурация от 16GB оперативна RAM памет и 512GB място за съхранение. Това може да се окаже проблем, защото така цената е сравнително висока – към края на април в свободна продажба върви за 2 799 лева.
Другата голяма иновация е интегрирането на нова силициево-въглеродна батерия, вместо класическо литиево-йонна. Разликата между двете не е толкова голяма, първата позволява по-голям капацитет на заряда в рамките на същия обем спрямо втората. Силициево-въглеродната разчита на подобен катод, вместо на графитен при литиево-йонната. При Xiaomi 15 Ultra, капацитетът е увеличен на 5 410 mAh спрямо 5 000 mAh на предшественика си. Което се усеща при потреблението – при умерено такова можете да изкарате спокойно два дни с един заряд. Самото зареждане остава бързо при 90W, но трябва да имате предвид, че в комплекта не е включено такова.
Последният голям хардуерен ъпгрейд е сензорът за пръстови отпечатъци. Оптичният е заменен с ултразвуков, което подобрява скоростта на разпознаване на отпечатъка. Както и намалява времето за вкарване на нов. Във всички случаи е една положителна промяна, която почти елиминира многократните опити за подобен тип автентикация.
Леко променените камери
Каквито и технически неща да си говорим, Xiaomi 15 Ultra е преди всичко за камерите и нейните възможности. Промените при тях може да бъдат посрещнати със смесени чувства. Основният 50MP сензор е запазен, но не и променливата бленда от f/1.6-f/4.0, като сега е фиксирана на f/1.6. От Xiaomi твърдят, че възможностите се запазват, като се компенсират с подобрен софтуер. Практиката до момента е доказала, че софтуерът може да имитира доста добре, но оптичните характеристики винаги са с една идея за предпочитане.
Голямото подобрение е 200MP перископен телефото сензор. Той предоставя 4.3-кратно оптично приближение и работи в комбинация с втората 50MP телефото камера с трикратно оптично приближение. Последният сензор е 50MP широкоъгълен, като „фишай“ ефектът е леко намален от 122 на 112 градуса. Цели се подобрение на качеството на кадрите. Селфи камерата също се запазва на 32MP. Лещите са Leica, както и някои режими за снимане и постобработка.
Като снимки, Xiaomi 15 Ultra е двуликият Янус. Работата между различните камери става с едно докосване, без да се замисляте. Дневните кадри са отлични, с добри цветове, детайли и естествени. Предимството е оптичният x4.3-кратен зуум, в който качеството се запазва без да се превключват режими или нещо друго. При намалена светлина (нощем, с улично осветление), ситуацията се запазва добра, като единствено 50MP телефото камера издиша малко, но 200MP поддържа нивото. При подобни условия препоръчваме да се ползва ексклузивно 4.3-кратното приближение.
Второто лице на Xiaomi 15 Ultra е ако искате да задълбаете в детайлите и да използвате камерите на максималния им потенциал. Професионалният режим лесно се извиква, но някои от другите настройки са по-трудни за намиране или някои липсват. Например, снимане на пълна резолюция не създава по-различни резултати, като ниво на детайл, спрямо тези по подразбиране.
Противоречивият софтуер
Софтуерът е нещо, което разделя потребителите на два крайни лагера при Xiaomi – тези, които го обичат и тези, които не го харесват. Новата единна платформа за всички устройства на компанията – HyperOS 2.0 до голяма степен продължава тенденциите от стария MIUI. Надстройката на Android се опитва максимално да имитира iOS визията, включително и дърпането отляво и от дясно на горния екран – първото извиква известията, а второто е за бързите настройки.
Подобна е ситуацията с доста други възможности. От една страна, Xiaomi 15 Ultra е лесна и опростена за работа, от друга – търсенето на някои възможности може да се окаже трудна задача. При изкуствения интелект, HyperOS разчита на тясната интеграция с Gemini на Google и като цяло, повечето смартфони от високия клас не се различават като AI способности. С изключение на Samsung, които покрай споразумението си с Google получават новостите с една идея по-бързо.
Така, софтуерно, Xiaomi 15 Ultra ще се хареса на най-заклетите фенове на марката. Но, тези които търсят по-изчистено Android преживяване ще останат разочаровани. Това, като цяло е тенденция, която преследват почти всички китайски производители, с лекото изключение на Motorola.
Комплект за фотографи
Последната възможност, която идва с Xiaomi 15 Ultra е специалният фотографски комплект – Photography Kit Legend Edition. Xiaomi България към края на април го предлага заедно със смартфона за 2 899 лева. Което означава, че струва около 100 лева, ако решите да вземете само устройството.
Комплектът включва специален кейс, който е с изкуствена кожа и имитира тяло на фотоапарат. Гнездото на камерите е обвито с пръстен, който може да се сменя подобно на байонет на обектив, а общо са включени три такива. Те могат да се заменят с добавянето на такива с филтри.
Разцветката на комплекта е само една – черна с червени елементи, но като цяло изработката се усеща повече от качествена. Единствено декоративният пръстен в тестовия комплект много лесно се развива в джоба, но това по-скоро го дължим от прекомерна употреба от различни хора, отколкото лош дизайн.
Към кейса можете да добавите още един компонент, който влиза в няколко роли. Той служи за ръкохватка, за работа с една ръка със смартфона, включва и специален бутон за снимане, едно колело за настройки, както има вградена допълнителна батерия с 2 000 mAh капацитет. Софтуерно, работи добре и основната роля на този комплект е да задоволи най-големите фенове на фотографията, които искат смартфона им наистина да се доближи до истински апарат.
Струва ли си
За десерт, оставаме на ключовия въпрос – струва ли си Xiaomi 15 Ultra? Ако сте горд притежател на предходния модел, отговорът е лесен – не. Но ако сте с флагман на вече поне 2-3 години и камерите са основното ви изискване към смартфона – то тогава, везните ще наклонят към тазгодишния премиум модел.
Малко разочароващо е отпадането на променливата бленда от основния сензор. От друга страна, новата 200MP перископна камера работи безупречно при 4.3-кратно приближение. За новата силициево-въглеродна батерия имаме леки резерви относно нейната живучост в дългосрочен план. HyperOS надграждането на Android също не е за всеки, но това е огромен субективен фактор.
Спрямо камерофоните, изборът се свежда до няколко модела – Xiaomi 15 Ultra е може би най-добрият вариант до момента. Honor Magic 7 Pro е нелош модел, но Leica оптимизацията при Xiaomi ще натежи с малко. Huawei продължава да е под санкции, когато става дума за лицензиран Android, въпреки редицата вратички, които компанията си създава за Google-ските услуги. OnePlus и тяхното партньорство с Hasselblad дава нелоши резултати, но все още нямаме обявен продукт за 2025 г. Така, че засега короната за най-добър камерофон на годината отива при Xiaomi 15 Ultra.
- Напълно заоблен дизайн на екрана
- Премиум дизайн на смартфона
- Най-висок клас хардуер с 3nm процесор
- 200MP перископна телефото камера
- Силициево-въглеродна батерия с по-висок капацитет
- Leica лещи и възможности
- Стар дизайн с прекалено голямо гнездо за камери отзад
- Висока цена
- HyperOS наподобява прекалено много iOS
- Редица по-нишови настройки са труднодостъпни
- Отпаднала е променливата бленда на основната камера
Xiaomi 15 Ultra
Дизайн - 8.5
Хардуер - 10
Софтуер - 7.5
Камери - 9.5
Цена-Качество - 7.5
8.6
Отличен
Xiaomi 15 Ultra прави две стъпки напред, една назад и една встрани спрямо миналогодишния модел.