Новите iPhone 16 на Apple – много AI, но не и в Европа
Apple представи новата си смартфон серия iPhone 16, но подобно на всички премиум премиери от тази година, изкуственият интелект (AI) отново взе превес. За технологичният гигант това обаче е противоречива новина, защото поне до края на 2024 г. част от тези иновации няма да могат да се ползват в Европа. Причината са по-засилените технологични регулации на Европейския съюз (ЕС), особено в сферата на опазване на личната неприкосновеност на данните. Почти всички елементи от т.нар. Apple Intelligence в новите iPhone 16 няма да са достъпни и ще са заключени хардуерно за потребителите на Стария континент.
Обновената серия смартфони отново включва два основни модела, всеки от които с по два размера. Разликите между тях са най-вече в процесорите и конфигурацията на камерите, но има и някои по-дребни различия. Нововъведенията при умните телефони на Apple тази година са свързани с добавянето на нов бутон за управление на камерата, както и множество функции с изкуствен интелект (AI).
Трите български телекома – „А1 България“, „Виваком“ и „Йеттел България“ обявиха, че ще предлагат предварителни поръчки, които ще започнат от 13 септември и ще се приемат до 19 септември. Доставките на устройствата ще започнат от 20 септември, като страната ни продължава да е сред „първите вълни“, които получават новите модели iPhone по света. Цените още не са обявени.
Новите физически бутони
Дизайнът при новите модели iPhone 16 в цялата серия се запазва сравнително непроменен. Основната новост в дизайна са двата допълнителни бутона. Първият е т.нар. Action, който от една страна е програмируем за достъп до различни елементи, като фенерче, бързо отваряне на приложението на камерата, превключването към тих режим и др. Той е доста практичен в различни програми, където може да изпълнява различни действия, най-вече свързани с новите AI функционалности. Action бутонът се намира от лявата страна над двата бутона за управление на звука.
Вторият бутон е изцяло сензорен, който реагира на натиск, но и на плъзгане. Неговото предназначение е да работи с част от функциите на приложението за камерата. Той се намира от другата дясна страна и е позициониран така, че да е удобен за ползване при правене на снимки. В приложението на камерата, бутонът може да се ползва за избор на различни настройки и финото им избиране на конкретни стойности от тях.
Те са налични за всички iPhone 16 версии. Любопитно е да видим дали ще бъдат използвани, защото до момента другите производители нямат успехи с подобни тясно специализирани бутони. Това не е първият модел, който разполага с физическа опция да се извиква изкуствен интелект, като преди години той беше заменен от гласовите асистенти. Action бутонът може и да има приложение, но по-големи са резервите към сензорния такъв. Всеки опит да се замени или добави подобен в смартфон дизайн е завършвал катастрофално, заради по-трудния контрол.
Базовият iPhone 16
Базовият iPhone 16 и неговата по-голяма Plus версия идват с минимални външни промени. Основният модел идва с 6.1-инчов с OLED екран и разделителна способност от 1 179×2 556 пиксела. Уголемената версия iPhone 16 Plus от своя страна е с 6.7-инчов дисплей и 1 290×2 796 пиксела резолюция. Двата са оборудвани с обновения процесор на Apple А18, изпълнен по оптимизирана 3nm технология. Конфигурациите ще са от 128GB място за съхранение до 512GB.
Оперативната памет и капацитетът на батерията все още не са известни. Apple залага само на безжично бързо зареждане, което е 25W през тяхната технология MagSafe. Камерите са две 48MP основна и 12MP. Apple ги води, че имат оптично двукратно приближение, но по-скоро говорим за много оптимизирано софтуерно такова. Сред функциите са възможност за комбиниране на изображения между 48MP и 12MP кадри (само от 48MP камера) и създаването на композитна 24MP снимка, която да запазва детайлите, но и да не заема много място.
Премиум флагманите iPhone 16 Pro
Премиум моделът на Apple тази година е iPhone 16 Pro, а неговата по-голяма версия – iPhone 16 Pro Max. Отново разликата между двата е в размера, като първият е с 6.3-инчов екран и резолюция от 1 206×2 622 пиксела. Докато iPhone 16 Pro Max идва с 6.9-инчов дисплей и разделителната способност от 1 320×2 868. Двата панела са със 120Hz опресняване, за разлика от базовите модели. Има лека разлика и в конфигурациите, като основният iPhone 16 Pro започва от 128GB място за съхранение, докато версиите на Pro Max тръгват от 256GB.
Процесорът е A18 Pro, който има малко по-различна и добра архитектура от основния A18. Насочен за по-оптимизирана работа с различните приложения, като има ядра с невронна мрежа, едно повече за графично ускорение и др. iPhone 16 Pro също разполага с допълнителните два бутона. Премиум моделът идва с още една допълнителна камера – 12 MP телефото перископен сензор с петкратно оптично приближение. Докато широкоъгълната е повишена на 48MP. На всички модели селфи камерата е 12MP.
Няма информация за RAM паметта или за капацитетите на батериите на двата модела. Посочени са единствено възможностите за бързо безжично зареждане от 25W. Цените на смартфоните за България още не са обявени. В САЩ, iPhone 16 започва от 799 долара, iPhone 16 Plus тръгва от 899 долара, докато най-евтините конфигурации на iPhone 16 Pro и Pro Max са от 999 и 1 199 долара съответно.
Без Apple Intelligence в Европа, засега
Подобно на всички големи смартфон премиери за 2024 г. и в тази на Apple изкуственият интелект зае централно място. Проблемът е, че ЕС и технологичният гигант не могат да се разберат за пускането на AI функционалностите на Стария континент. По-скоро как те да отговорят на новите дигитални регулации свързани с опазването на личните данни. За момента се знае, че почти всички възможности на т.нар. Apple Intelligence няма да са достъпни в Европа поне до края на 2024 г.
Списъкът включва всички нововъведения, които бяха в центъра на презентацията на iPhone 16. Сред тях са екстри, като създаване на персонализирани емоджита, само на базата на текстово описание. Същото важи и за персонализирания асистент за разговори, както и системата за писане и редактиране на текстове, имейли и съобщения. Забраната ще обхване дори интеграцията на генеративния модел ChatGPT в новия Action бутон. Както и подобреният дигитален асистент Siri в ползването му между различни приложения.
С други думи – всички AI функции, показани като основно предимство на iPhone 16 няма да са достъпни в Европа. Apple изрично предупреждава за няколко неща. Че засега тези възможности са налични само на английски език (и то конкретно на американския говор), както и, че те ще са блокирани за европейските потребители на регионален принцип. Интересното е, че ако притежател на iPhone 16 от Стария континент отиде в САЩ, там ще има достъп до AI функционалностите. Засега ситуацията между Брюксел и Apple е напрегната и всичко ще зависи, кога двете страни се разберат за тях.