РЕВЮТЕХНОЛОГИИ

OnePlus 8T – Силно включване в края на годината

Градските легенди в България за автомобили „Голф 2“-ка и „Астра“ идват от няколко дълбоко модифицирани такива модели. Собствениците им бяха заменили всичко без купето и за известно време бяха едни от най-бързите коли в страната. OnePlus 8T се усеща точно като такъв смартфон. Отвън можете да го подминете като просто поредния умен телефон от среден клас със стъклен гръб и прав екран.

В момента в който обаче се заиграете с него разбирате, че външният вид много заблуждава. OnePlus 8T разполага с почти най-висок клас хардуер за модел от 2020 г. при това на сравнително разумна цена. Той е поредното доказателство, че китайският бранд е майстор в създаването на смартфони, които ще свършат много работа, но без разбият и без това потенциално поразклатените покрай пандемията лични финанси.

Единственият му проблем е, че неговият дебют беше в последните месеци на годината, а по всичко личи, че смартфон производителите подготвят по-ранни представяния на своите модели за новата 2021 г. Xiaomi откриха сезона, като в последните дни на декември показаха своя Mi 11. Samsung ще представи своята нова S-серия на 14 януари, което е повече от месец по-рано от предишните години. Подобно поведение може да очакваме и от други компании.

Непретенциозният дизайн

OnePlus-8T-7

Вече споменахме, че външният вид на OnePlus 8T може да заблуди доста потребители. Имаме стъклен гръб с метална рамка. Първото прави препоръчително ползването на предпазен калъф, най-малкото защото е магнит за пръстови отпечатъци. От друга страна, може да го оприличим като плюс предвид факта, че достъпната версия на флагмана на Samsung Note 20 тази година идва с матов пластмасов заден панел. Гнездото за камерите не е прекалено изпъкнало и нестабилността му на равна повърхност е минимална. Тя се премахва напълно с ползването на калъф.

Тестовата бройка беше в т.нар. Aquamarine Green, което по думите на компанията трябва да ви пренесе на Малдивите в Тихия океан. Ефектът на лека трансформация на цвета при поглед от различен ъгъл и светлина е доста приятен. Подход, който вече почти всеки производител прилага през последните две години, но определено перления (по-прилягащо определено – бел. авт.) цвят е доста интересен. Най-малкото, че изпъква перфектно в комбинация с яркочервената кутия. За което и снимките ни са малко… сходни.

OnePlus-8T-8

Предният панел е заето основно от 6.55-инчовия AMOLED екран, в който е пробита дупка за 16MP селфи камера. По-любопитни са елементите в алуминиевата рамка. Липсва 3.5мм жак, който все повече изпада от фокуса на производителите. За сметка на това в долната част имаме USB Type-C порт с 65W бързо зареждане и стерео говорител. От ляво имаме бутони за контрол на звука, а от дясно – този за включване и слайдър за различните режими.

Игра на числа

OnePlus 8t Specs

Вълнуващата част при OnePlus 8T е като при „астрата“ и „голфа“ от увода – под капака. Тук изпадаме в истинска игра на числа. Екранът е 6.55-инчов AMOLED с честота на опресняване от 120Hz, което придава на телефона усещането за изключително плавна и бърза работа. Особено в менюта и между различни отворени приложения. Това се подсилва и от реакцията на самия сензорен екран от 240Hz, което придава впечатление за още по-бързо действие.

Резолюцията не най-високата на пазара – 1 080p, но поддържа HDR 10+ стандарта. Екранът е ярък, но при промяната на това в настройките става със секунда-две забавяне.

OnePlus-8T-4

Друг голям акцент в OnePlus 8T е неговата 4 500 mAh батерия или по-точно възможността да се бързо зарежда с мощност от 65W. В комплекта на смартфона е включено зарядно, което поддържа този стандарт. Когато го ползвате постигате от напълно изтощена батерия до напълно заредена такава за почти 40 минути. За половин час ще имате заряд от над 90%, което е доста обещаващо. Недостатъкът тук е липсата на каквото и да е вградено безжично зареждане. Дори при 120Hz работа на екрана, батерията ще може да издържи поне ден и половина при интензивно ползване.

OnePlus 8T също така е пълнокръвен флагман за 2020 г. захранван от чипсета на Qualcomm Snapdragon 865 със 7nm+ архитектура. Нещо с което не могат да се похвалят дори премиум моделите на Samsung в Европа. Оперативната памет е 8GB или 12GB, което също поставя китайския смартфон във високия клас. Бърз, плавен и скоростен са основните асоциации, които ще имате докато работите с него.

Опциите за съхранение са 128GB или 256GB, като OnePlus 8T преминава в по-високия стандарт UFS 3.1 спрямо 3.0 на OnePlus 8. Моделът също така може да се намери и в 5G версия, която поне по международни цени няма да надвишава 1 500 лева. Смартфонът разполага с доста добър сензор за пръстови отпечатъци вграден под екрана – работи сравнително бързо и обхваща не малка част от пръста.

Компромисът с камерите

OnePlus-8T-2

Не чак толкова вдъхновяващи са камерите при OnePlus 8T. Определено са един от компромисите, за да се постигне по-ниска цена и премиум хардуер в другите области. Основната камера е 48MP, която се справя доста добре за своя клас, като софтуерът на компанията подпомага за това. Не очаквайте чудеса от нея, като е препоръчително да снимате в пълния 48MP размер на кадрите, но тогава файловете могат да надминат 20MB.

Нощният режим също е средно качество, като има опция да се ползва и широкоъгълния сензор. При последния е строго препоръчително да държите стабилно смартфона, за да няма размазване на картината. Ако има добри източници на светлина можете дори да снимате с 48MP сензор без нощен режим и да получите задоволителни резултати. Липсва телефото камера, като макро сензора не успява напълно да я компенсира. OnePlus са „одрали“ интерфейса на Samsung за превключване на режимите, което е в плюс за тях.

Нелошият софтуер

OnePlus-8T-9

OnePlus 8T идва с Android 11, който е надграден с техния Oxygen интерфейс. От всички, които сме тествали до момента, това е най-добрият от този тип. Причината е, че разполага с доста практични екстри и поне видимо не натоварва производителността на смартфона.

Сред тях са добрите визуализации при Always On Display режима, както и анимации за отключване с вградения в екрана сензор за пръстови отпечатъци. Много от тях ще ги видите и интерфейсите на Samsung, Huawei и Xiaomi. Предимствата на OxygenOS е, че не разбърква прекалено много настройките, менютата и други елементи от чистия Android.

Цената на OnePlus 8T започва от 1 195 лева при свободна продажба. Към леките компромиси с камерата и липсата на безжично зареждане трябва да добавим, че смартфонът не е напълно прахо и водоустойчив. Но под екрана се крие истински звяр, който е доста достъпен за по-претенциозните потребители. OnePlus 8T е един от фаворитите ни при съотношението цена-качество за 2020 г. Опасенията ни са, че може много бързо да бъде изместен от моделите за новата 2021 г., които започват скоростно вече да бъдат обявявани.


  • Здрава изработка
  • Ярък AMOLED с опресняване от 120Hz
  • Премиум хардуер и възможности
  • Издръжлива батерия и бързо зареждане от 65W
  • Добра цена за високите си възможности
  • Непретенциозен дизайн
  • Средно качество камери
  • Не е водо и прахоустойчив

OnePlus 8T

Дизайн - 7.5
Хардуер - 9.5
Софтуер - 8.5
Камери - 7.5
Батерия - 9
Цена-качество - 9.5

8.6

Отличен

Един от флагманските модели смартфони за 2020 г. с най-добро съотношение между цена и качество.

User Rating: Be the first one !

Свързани статии

Back to top button